אחריות

אחריות היא דבר שיקרע אותך לגזרים בכל כך הרבה מובנים. אחריות היא הרצון שלך לפעול, אך האם יש דבר כזה שנקרא יותר מידי אחריות? כן. ואני סובלת מזה. אני תלמידה בכיתה י"א, בטח קראתם טקסטים כאלה כבר מיליוני פעמים. אז בגלל זה אתם מגלגלים עיניים. "כולנו עברנו את זה, גם אתם מסוגלים". אבל באיזה מחיר?


אחריות. כשאתה בוחר להיות אחראי על משהו אתה אוהב את זה. בין אם זה כלפי בן זוג, טיפול בגור או סתם להיות אחראי על הסעות חזרה של כל החבר'ס מהמסיבה. אבל כשמפילים עלייך את האחריות הזאת, זה יכול לפגוע בך. אם זה משהו רגעי - אז בסדר, לא נורא, זה עובר. אבל אם מדובר בבית הספר? המסגרת הזאת שאתה חייב ללמוד בה 12 שנה? ועכשיו התגובה של כל הלגלגנים תהיה: "את יכולה לפרוש, תפסיקי להתלונן". איך אני יכולה לפרוש בדיוק, אם בשביל "להצליח בחיים" אני צריכה תעודת בגרות? איך, אם בשביל שתהיה לי פרנסה טובה בעתיד הלא כל כך רחוק אני צריכה להפוך להיות בית חרושת לציונים? בשביל שאני לא ארעב ללחם ושלא אצטרך לחרוק שיניים כל פעם בשביל לשלם את חשבון החשמל או המים? בשביל הדברים הכי בסיסים שאפשר לחשוב עליהם? ואיך ייתכן שהעובדה שאני לא היחידה שמרגישה נרמסת, מתמוטטת ונשברת תחת המסגרת "החינוכית" הזאת לא מזיזה לאף אחד את העפעף? למה אני צריכה לקחת כל יום קונצרטה בשביל לשבת 12 שעות בבית הספר ולהקשיב לחומר שהמורים רוצים שאני אשנן? בשביל שלא אסיים כמותם? עובדת קבלן? למה זה נראה למישהו הגיוני שנער/ה בן/ת שבע עשרה צריך/ה להרגיש מיואש/ת? חסר/ת תקווה? בגיל כל כך מוקדם, כש"כל החיים שלהם עוד לפניהם". איך אתם עדיין יושבים בכזאת נוחות כשאתם יודעים שאתם הייתם במקום הזה/ תהיו במקום הזה/ הילדים שלכם יהיו במקום הזה? המקום שבו מדכאים יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה, שאחרי כל מבחן בו אני שוכחת את כל מה שקראתי שוב ושוב במשך שבוע בשנייה אחת. מה התכלית של המסגרת הזאת? מהו האידאל שלה? ולמה תעודת הבגרות חשובה יותר מהכול? כשאני נמצאת בתנועת נוער ועוברת פעולות - תצחקו כמה שבא לכם אבל זאת האמת - אני לומדת ברצון, זוכרת דברים הרבה יותר טוב, מעצבת את הנפש והערכים שלי ומגדילה את הטוב שבי. אבל לא, זה לא שווה כלום אם אני לא אקבל 100 במתמטיקה. המסגרת "החינוכית" המכונה בשם בית הספר "מחנכת" באמצעות שינון מילים ולפי התפיסה הקובעת שהחזק שורד והחלש פורש. המסגרת לא מלמדת איך להיות בני אדם טובים יותר, איך לעזור אחד לשני ולהיות ערכיים. היא גורמת לחברה שלנו להראות כפי שהיא נראית - חברה שמתפרקת ונהפכת לקיצונית. בכל זאת, עם כל החשיבות של תעודת הבגרות, לא מייחסים חשיבות לאנשים שנמצאים בה, אלא רק למספרם.


"בשביל לתקן את העולם, צריך לתקן את החינוך" (יאנוש קורצ'אק).


אני מקווה שהעליתי לכם נקודה לעשייה ושתעשו איתה משהו.


56 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עקב רצף הניצחונות האחרון של ענקיות הטכנולוגיה אל מול העולם, אני חושב שהגיע הזמן לדבר על המצב. ובניצחונות, אני מתכוון לסיום המלחמה הגדולה של העשורים האחרונים. ובמלחמה, אני מתכוון למאבק כוח בין העולם הי