עכשיו במבצע – שטיפת מוח

המחנות העולים – שטיפת המוח המשתלמת בארץ.


עסקת השנה - השאירו לנו את ילדיכם האהוב למשך מספר פעולות, אולי אפילו מפעל, בעלות סמלית של 510₪ בלבד, ונחזיר לכם אותו כמו חדש עם סט ערכים מנצנץ היישר ממכונות השטיפה.


* המבצע מיועד לילדים מכיתה ד' - י"ב ברחבי הארץ עד גמר המלאי.


מי מאיתנו לא שמע את הטענה שאנו כתנועה עוסקים בשטיפת מוח? לפני כמה ימים נתקלתי שוב בטענה זאת מפי חבר לשעבר בתנועה, והחלטתי שהפעם לא אשאר אדישה ואצא לבדוק את הנושא לעומק.


התחלתי מהמומחה הבלתי מעורר של הזמן והמרחב – ויקיפדיה.


"שטיפת מוח" היא חינוך מחדש תחת כפיה. המונח מתאר שינוי מהותי של מערכת אמונותיו, עמדותיו והתנהגותו של אדם, שינוי המושג בכפייה, סמים פסיכו אקטיביים ומניפולציות, תוך דריסת תפישת עולמו הקודמת של האדם. על אף הפרסום הרב שניתן ל"שטיפת מוח" ככלי לשינוי תודעתי, ממחקרים שנעשו ב"שטופי המוח" התברר כי השפעת השינוי האידיאולוגי התפוגגה במהירות אחרי שחרורם מהשבי. לתיאוריה העומדת ביסוד הניסיונות ל׳שטיפת מוח׳ אין יסוד מדעי כלשהו. הניסיון המתועד הראשון ל"שטיפת מוח" ננקט על ידי הקומוניסטים בסין במסגרת מה שכינו "בנייה מחדש" של צורות החשיבה הפיאודליות, כביכול, ששררו אצל סינים בתקופות שלפני המהפכה הקומוניסטית בסין. טענות לשימוש בטכניקות של "שטיפת מוח" או דומות להן הושמעו גם ביחס לכתות דתיות שונות, ובמיוחד בהתייחס לשימוש בחזרה אינסופית על עיקרים מסוימים לאורך שעות ארוכות, הגבלת נגישות למידע, מניעת שינה וכדומה. עם זאת, מחקרים שונים שבוצעו לא הצליחו לאשר את הטיעון שקיימת שיטה יעילה ואפקטיבית ל"שטיפת מוח" או שינוי תודעתי מתמשך. למעשה, רוב הממצאים מורים על כך שהשינוי הניתן להשגה באמצעות טכניקות אלו אינו יכול לעמוד בפני עצמו למשך פרק זמן ארוך ונדרשת "תמיכה" באמצעות אינדוקטרינציה מתמדת, שינוי הסביבה הפיזית של הקרבן באופן תמידי, שינוי פעיל באורחות החיים, מניעת חשיפה למידע או צורת חשיבה אחרת, וכן הלאה.


אז ויקיפדיה בעצם מלמדת אותנו שני דברים - אחת, אנחנו לא משתמשים בשטיפת מוח. שתיים, שטיפת מוח לא עובדת.


אז מה קורה פה? איך קוראים למה שאנחנו עושים?


חינוך. חינוך הוא תהליך של למידה שבו האדם רוכש ידע, מיומנות, ערכים או עמדות. באופן זה ניתן לראות את החינוך כמצבור של פעולות מכוונות, המשפיעות על התנהגות האדם ועל עיצוב אישיות.


אז די להאשים אותנו בשטיפת מוח. אם אתם בתנועה שנים וממשיכים להעביר עליה ביקורת זאת בדיוק ההוכחה האולטימטיבית לכך שאנו לא מבצעים שטיפת מוח. לא שיש בעיה עם ביקורת, הרי היכולת לבקר את עצמנו היא האופן בו התנועה מתפתחת. אך כשהביקורת מורכבת מסיסמאות ללא בסיס עם מילים פרובוקטיביות למטרת "באז", אני מוצאת אותה מיותרת ומעצבנת כמו קוץ ברגל.


לעומת זאת, לחנך אנשים להיות מוסריים יותר על בסיס ערכים אוניברסליים, זאת מטרה מדהימה בעיניי. בחיים שלי, התנועה מהווה ניגוד לחברה שאני פוגשת ביום יום - חברה אלימה, גזענית, להט"בופובית ובעיקר תחרותית וחסרת כל רצון לשוויון. עצם קיום התנועה בסביבה שלי גרם לי לחשוב אחרת ולהאמין שאפשר אחרת. אך זאת לא שטיפת מוח, אלא יצירת שותפות וקשר ביני לבין הכלל. בפולין לפני כמה חודשים עשיתי חשבון נפש ארוך לגבי העתיד והמקום שלי בתנועה, והבנתי שלא הייתי מי שאני היום בלעדיה. היא הפכה אותי לטובה יותר, ביקורתית יותר ומאמינה יותר באדם. לכן אני בוחרת להדריך גם כשקשה, גם כשחם והחניכים צועקים וכואב לי הראש. אני זוכרת שאם לא היו עושים בשבילי מה שאני עושה בשבילם היום, לא הייתי פה עכשיו. זה לא נכון לכולם וחלקם יעזבו, אבל אני חייבת להשקיע את מלוא היכולת שלי לייצר עבורם את מה שפעם יצרו עבורי.


זאת לא שטיפת מוח. זאת חברת ילדים וחברת נוער עם משחק ככלי מרכזי, שלרוב לא נותנת לך תשובות אלא מלמדת לשאול שאלות. הלוואי שמסגרות החינוך הפורמלי היו "שוטפות את המוח" ככה.


178 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עקב רצף הניצחונות האחרון של ענקיות הטכנולוגיה אל מול העולם, אני חושב שהגיע הזמן לדבר על המצב. ובניצחונות, אני מתכוון לסיום המלחמה הגדולה של העשורים האחרונים. ובמלחמה, אני מתכוון למאבק כוח בין העולם הי