ראיון עם שירה ברנוי לפיד עורכת מדור האקספרסיבית

שירה ברנוי לפיד עורכת מדור האקספרסיבית, שכבת י"א למרחב, חוג התופסינים, מחנה מוצקין


מתי הצטרפת לתנועה?

קצת אחרי תחילת כיתה ח'.


ספרי לי קצת על איך הצטרפת.

אמרו לי לבוא. זה פשוט הגיע. פשוט הלכתי עם איזה שני חברים.


אז בעצם זרמת לשם.

סוג של.


מגניב. רוצה לספר על חוויה אחת מכוננת שהייתה לך בתור חברת תנועה?

זה נורא קשה לבחור באחת, כי זה נורא מוגדר. דבר ראשון שחושבים עליו אולי זה, לפחות המפעל התנועתי הממש רציני הראשון שהייתי בו שזה היה המשולב בכיתה ח'. שזה היה מפעל תנועתי יחסית ראשון כי אני לא מחשיבה את האחד של המתבגרת הקצר שהייתי בו. אז זו הייתה חוויה שחלקה קשורה להתבגרות. הבא שאני יכולה לחשוב עליו זה טיול פסח של כיתה ט' למרות שלא הדרכתי צעירה בכלל באותו זמן, כי עוד לא הייתי בכיתה י'. יצאתי בתור צוות טכני ואז אמרו לי שאין ט'ניקים בצוות טכני אז פשוט יצאתי באופן לא מוגדר עם החניכים והמדריכים למסלול. אז רוב התפקיד שלי הסתכם בלחפש אקמול למדריכה שלי. זה כן היה משמעותי כי אני זוכרת שבסוף הטיול דיברתי איתה באוטובוס, היא הייתה באותו זמן גם קומונרית וגם מדריכה של החניכים וגם שלי, ושמתי לב שבכל הטיול היא ממש תפקדה מדהים והספיקה לעשות כל כך הרבה דברים באותו זמן ובקושי לדאוג לעצמה ועם כל הריבים של החניכות. ואז שאלתי אותה: איך את יכולה לעשות את זה? וזו הייתה הפעם הראשונה שבה שמעתי את האימרה "כשאתה מדריך אתה הופך להיות סופרמן". אז אני עד היום זוכרת את זה. כעבור שנה הייתי בעצמי בטיול פסח והדרכתי ויכולתי להבין את זה. והשנה גם הייתי בטיול פסח צעירה למרות שלא הדרכתי. בקיצור טיולי פסח תמיד עושים משהו. איכשהו תמיד יצא לי שהיה שם משהו משמעותי.


למה את אוהבת את התנועה?

למה לא?


ובכל זאת?

זה לא שאוהבים את התנועה בתור סמל כזה של, זהו "המחנות העולים" טוב אהבתי את השם. זה לא לאהוב את התנועה עצמה, זה לאהוב את מי שנמצא בתנועה ואת מה שעושים בתוכה. וכל עוד התנועה עושה דברים שהם נכונים בעיני ומחנכת נוער כמו שצריך במקום שהוא יגדל לחשוב שהומו זו קללה, אז אני חושבת שזה משמעותי. אני חושבת שאנחנו יוצרים את המשמעות הזאת ושיש סיבה למה לאהוב את המקום הזה.


אז מצד אחד זה האנשים שאת אוהבת ומצד שני זו האידיאולוגיה של התנועה שאת מסכימה איתה.

אלו המעשים. אידיאולוגיה קצת שונה, כי אידיאולוגיה לא תמיד מיושמת. קומוניזם יכול להיות אחלה אידיאולוגיה אבל הוא לא ישים, לדוגמא.


הבנתי. אז מתי בפעם הראשונה שמעת על במבחן?

הייתי בלב תנועה והייתי בחוג של אלה שלא באמת הולכים לעשות משהו במחנה, או יותר נכון אלה של מוסדות חניכים. זאת אומרת אלה שלא הולכים להדריך או למל"ץ. אז הייתה לנו פעולה משותפת ביחד עם חוג של מדריכי הצעירה, זאת הייתה פעולה על מוסדות חניכים, ארבל הדריכה אותנו, ואז בסוף הפעולה היא דיברה על כל מיני מוסדות חניכי, ביניהם גם במבחן, ואמרה שמי שרוצה לכתוב לזה או יותר לקחת בזה תפקיד שידבר איתה אחרי זה. ואז היא לא דיברה איתי על זה. אני רק נתתי לה את הפרטים שלי, היא לא השתמשה בהם. אני פניתי אליה כי רציתי לפרסם כתבה, ואחרי ששלחתי לה את הכתבה היא פשוט אמרה "היי, רוצה לערוך?" או יותר נכון הזמינה אותי לפגישת מז"מ הראשונה ומשם פשוט הגעתי לזה.


ולמה בעצם החלטת לערוך את המדור הספציפי שלך, האקספרסיבית?

כי שירים זה נחמד.


בעצם את עוסקת בבמבחן הרבה יותר מכולנו, את מכירה את כל המדורים ממש מקרוב.

כן, אפשר להגיד את זה.


אז מה החזון שלך כלפי המדור?

המון אנשים שאוהבים להביע את עצמם בדרכים שהן לאו דווקא כתבות רציניות אידיאולוגיות או ממש מלא מילים, אלא להביע יותר בקצרה. דברים שהם מתומצתים אבל מצד שני אומרים הרבה. וגם אנשים שפחות טובים במילים, אלא יותר אוהבים את הקטע האומנותי. שזה ציור או צילום, יש מלא צלמים בתנועה שאני חושבת שזה ממש חבל שהם לא מראים את הכישרון שלהם מעבר ללצלם במפעלים תנועתיים. אז זה המקום לעשות את זה.


כמה מילים אחרונות שתרצי לומר לקוראים או לכותבים פוטנציאליים?

תכתבו כבר! כי נמאס לי לרדוף אחריכם. העיתון הזה יהיה מה שתעשו ממנו. עיתון זה משהו שיכול להיות מאוד מאוד טוב ויכול גם להיות משהו שסתם תקוע באמצע האינטרנט ואף אחד לא מתייחס אליו, וזה מה שקורה כרגע. קחו את זה בידיים שלכם, אחרת זה סתם הולך לדעוך, וחבל שכל ערמת העיתונים הזאת שראינו ויכולנו לעיין בה במשך שעות פשוט תלך לפח בגלל העידן המודרני.


19 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מיהו אביר? אביר הוא לוחם בעל חרב ומילים בה מיהו אביר? אביר הוא עובד חזק ואמין עם לב בפנים מיהו אביר? זה שלא יעצור פחד בליבו אך גם זה יעבור טמון אביר בליבך כדי שלא תשבר רוחך אביר אציל בין ל

משהו בי הולך לאיבוד עם כול חיוך קטן חמוד החיבוק המנחם מנוון ומכוונן הרחק מהפשטות היציבות משנה לי מציאות מייצר לי משמעות האופק משתנה מתמסד ומתכלה עם ילדים, בית כזה בלב תל אביב, מסודר, יפה ניסע לטייל מס