אני אוהבת את התנועה?

שעה ו-55 דק' לפני תחילת הבגרות במתמטיקה.


אז הציעו לי לקרוא טקסט כאן, בטקס הפתיחה המחנתי של מוצקין לקראת הועידה. כנראה כי בתקופת סוף כיתה י' ותחילת י"א תקף אותי וירוס תנועתי כלשהו, ומאז יש לי נטייה לכתוב טקסטים ערכיים וחופרים למדי.


לא מזמן הייתי במחנה תל אביב צפון בפגישת עורכים של "במבחן", (שלמי שלא יודע - הוא העיתון התנועתי), וקומונרית אחת שמקמנרת באיזה חור בערבה, עשתה לי ראיון במסגרת התפקיד שלי בעיתון. בין השאר היא שאלה אותי למה אני אוהבת את התנועה.


רגע אחד. אני אוהבת את התנועה? למה השאלה כופה עליי את העובדה הזאת, שנראית כ"כ מובנת מאליה? ומצד שני, מישהו שהגיע עד התפקיד הביזארי הזה, כנראה המוזר ביותר במוסדות חניכים חוץ מצוות נז"ם, של עריכת העיתון של תנועת הנוער – לא ייתכן שהוא באמת לא אוהב את התנועה. אם הוא לא היה אוהב אותה, הוא לא היה משקיע בה ולוקח את התפקיד. אהבה גוררת השקעה. והאמת היא, שגם להפך.


הרבה מדריכים מאוד מתקשים בהדרכה. אם להיות כנה, קשה מאוד לאהוב משהו שקשה לך לעשות. מאחר שאני כותבת את הקטע הזה לפני הבגרות שלי במתמטיקה, אני אתן את הדוגמה הזאת. המון תלמידים שונאים מתמטיקה, מהסיבה הפשוטה שהם לא מצליחים בה. אני, כמו כולם, אוהבת מקצוע מסוים כשאני מצליחה בו. אבל, וזה אבל גדול, יש עוד פרמטר אחד מאוד מאוד חשוב שמשפיע – השקעה.


כשאתה, או את, משקיעים במשהו, לא חשוב מה – אתם מתחילים לאהוב אותו. למה? כי לא חשוב מתי, איך, ואיפה – להשקעה תמיד יש תוצאות. כשהפעולות לא הולכות כמו שצריך, כשחניכים רבים כל פעולה, או כשהחוג קטן מדי, אבל חניך שלך בא אליך בטיול ואומר לך: "וואלה, שינית אותי" – אתה מבין שהמאמצים שלך השתלמו. כשחניכה מצליחה להתגבר על קושי בטיול ולעבור את הלילה, המדריכה מבינה שהיא הצליחה לעזור לה.


אני יכולה להסתכל על זה גם בדרך ההפוכה. אם אני חושבת על מי שהייתי לפני שהצטרפתי לתנועה ועל מי שאני עכשיו, אני מוצאת המון הבדלים. התנועה נתנה לי ערכים, זוויות ראייה אחרות, בטחון עצמי, והכירה לי גם חברים מכל מיני מקומות שונים ומשונים.


אז מה בסופו של דבר עניתי למראיינת? אמרתי שאין דבר כזה אהבה לתנועה עצמה, לשם "המחנות העולים". אף אחד לא אוהב סתם את השם. התנועה מורכבת משני דברים: תוכן שמועבר בה, ואנשים שהיא מורכבת מהם. כל עוד אני מסכימה עם התוכן והמסרים שמועברים כאן, עם הדרך של התנועה לשנות את המציאות באמצעות חינוך, וכל עוד אני אוהבת את האנשים, אני יכולה לומר שאני אוהבת את התנועה.


והאנשים בתנועה שאני אוהבת, יותר מכולם, הם אתם.


ורק בזכותכם, אני נמצאת פה.


תודה לכם.


38 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תכל'ס, מועדון הסרט בתא"צ זה דבר מופלא. בייחוד בשנת יב', כשהסמינרים מפסיקים להיות שכבתיים והופכים להיות גרעיניים. אני הרגשתי את זה מאוד קרוב ללב כשחילקו אותנו לגרעינים בסמינר השביעיות, ואחד מהחששות הכי

אִם גַּרְעִין זָרַעְתָּ, בְּטַח! עֵץ נָטַעְתָּ לֹא לָמָוֶתבַּל תִּדֹּם הַלְמוּת מַקָּבֶת,רַד אֲנָךְ עַל הַנִּדְבָּךְ. וּלְבֵנָה עַל לְבֵנָה