היכן היה המוסר בשואה? היכן הוא כעת?


16/03/17


הגעתי הביתה כבר לפני יומיים. אני עדיין שקועה במחשבות מהמסע, אני מתאפקת לא לספר מה קרה בכל יום ויום לאנשים. הם לא מבינים וגם לא כל כך מתעניינים, והאנשים שאני יכולה לדבר איתם על זה היו שם איתי כשזה קרה. אני לא יודעת אם מיציתי. אני רוצה ללמוד עוד. אני רוצה לדעת מה עוד קרה, הרי המסע הזה לא באמת מקיף הכל. המסע גרם לי לחשוב אחרת על המוסר בעולם. לימד אותי שלשפוט זה נכון. במיוחד במקרים קשים. אני שואפת גם לבחור החלטות מוסריות ונכונות וטובות. אני שואפת שלא אהיה היחידה שמאמינה בזה. אני שואפת לחזור להרגיש את מה שהרגשתי במחנות השמדה. זה היה כאב, אבל כאב מסוג אחר - לא רק על הזוועות שקרו במקומות האלה, אלא גם כאב על מות נפש האדם שקרתה שמה. על אחת מהתקופות הכי מנוכרות באנושות. על הפחד לצאת מאזור הנוחות. על חוסר לקיחת האחריות, על חוסר העזרה לזולת, על תקופה שבה כולם נפלו למשחק המרושע של הנאצים. האם להסתכן במוות למען העקרונות שאתה מאמין בהם, או לחיות ללא מטרה וערכים?


"היו לי פעם עקרונות, מכרתי את כולם, עסקה מוצלחת בשבילי, טובה גם בשבילם".

האם היא באמת מוצלחת בשבילך? האם היא באמת מוצלחת בשבילם? לחיות בחברה שמתנהגת כרוח רפאים במקרי אלימות קיצוניים ומתנגדת בתוקף לרחמים וחסדים?


"בלי להיות או לא להיות, אני פשוט ישנו".


האם אפשר להשאיר אדישים ולא לאבד את עצמנו לאט לאט? לא, אי אפשר. אלא אם אנחנו פסיכופתים. וממתי עולם ללא ערכים או עקרונות כל כך יפה לצפייה? איך עדיין אפשר להישאר רגועים? גם אחרי השואה, הזוועות האלו לא נגמרו. הנאצים לא המציאו את הגלגל. הם לא היו הראשונים ולצערי הרב הם גם לא האחרונים.


אקטואלי; מחנות ההשמדה בצ'צ'ניה, מלחמת האזרחים בסוריה.


אנחנו הזיכרון החי של רצח עמנו. אנחנו צריכים להתנהג בהתאם לכך. היהודים בשואה צרחו וזעקו לעזרה ולחנינה. עד שהעולם התייחס ועד שהסבל נגמר עבר המון זמן. יותר מידי זמן.


אנחנו צריכים לעזור לאותם אנשים שעוברים את אותו הסבל שעמנו עבר - כמו שהיינו רוצים שיענו לזעקות התחנונים שלנו.

השואה עדיין קיימת, ועדיין תמשיך להתקיים אם לא נעשה דבר ורק נסתכל ונגיד: "אוי זוועת עולם".

לזכרם של שישה מיליון יהודים, לזכרם של האנשים הנטבחים ולמען הטוב האנושי שבנו. בואו נהיה אחראיים על סובבנו.
41 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עקב רצף הניצחונות האחרון של ענקיות הטכנולוגיה אל מול העולם, אני חושב שהגיע הזמן לדבר על המצב. ובניצחונות, אני מתכוון לסיום המלחמה הגדולה של העשורים האחרונים. ובמלחמה, אני מתכוון למאבק כוח בין העולם הי