על המסע לפולין

אני לא בן אדם שכותב מגילות ונאומים ארוכים אבל הפעם אני אחרוג ממנהגי....

הספיק לעבור רק שבוע אחד מהמסע ישראלי וכבר יצאתי לי למסע אחר... המסע לפולין. החלטתי לצאת למסע יחד עם תנועות הנוער, זהו מסע קצת שונה ממסעות בית ספריים... זה מסע לגילוי שורשי המהפכה הציונית בשואה!

התהליך הוא תהליך שבתוכו אנו מתעסקים ברוע, בשואה, בתהומות הכי עמוקים שבראה האנושות אך גם בסיפורים מעוררי השראה ובתקווה לעתיד טוב יותר. המסע לא רק מדבר ומספר על אותם מאורעות חשובים אלא גם שואל שאלות ומטיל ספק בהחלטות של אותן דמויות, בין זה גונטר החייל הנאצי או ולדיסלב שלנגר המשורר היהודי.... מה הם יסודות החשיבות שפועלות במוחן של כל אחת מן הדמויות. התעסקנו רבות גם בסיפורה של הקהילה היהודית שאינה עוד, ביקרנו בבית הכנסת בטיקוצ'ין, שהייתה עיירה ששני שליש ממנה היו יהודים, היינו בעיירה מרקובה שיש לה סיפור מיוחד. אך הסיפור שדבק בי הכי הרבה היה הסיפור של יוזפינסקה 13, אף אחד לא מספר את הסיפור של יוזפינסקה 13 שהייתה הקומונה ממנה התחיל המרד הראשון, מרד גטו קרקוב. הוא אומנם לא צלח במיוחד אבל הוא היה הראשון והיה הניצוץ שהבעיר את השרפה. פעילות המחתרת היהודית בקרקוב אולי לא עיכבה את מכונת ההשמדה הגרמנית אך היא תרמה לתחושת הניצולים שלא כל היהודים הלכו אל מותם ללא התנגדות. כשביקרנו בטרבלינקה קראנו יחד ראיון שהתקיים בין פרנץ שטנגל שהיה קצין ב אס אס, מפקד מחנה ההשמדה טרבלינקה לבין העיתונאית גיטה סרני.

"האם לא היית יכול לשנות זאת?"

"לא, לא, לא. זאת היתה המערכת. וירט המציא אותה. השיטה עבדה, ובגלל שהיא עבדה, אי אפשר היה לעצור אותה".

אחרי שקראנו את אותו ראיון שאלנו את עצמו שוב האם לבן אדם הייתה בחירה? האם אנחנו כן יכולים לשבור את "השיטה"? ואם כן מה היה קורה אז?

ברובו של המסע עסקנו בשאלת הבחירה... והדבר הזה גרם לי לפחות, לצאת מהמסע עם תובנות ומסקנות. אני מאמינה כי האדם יכול לשים רגע את החשיבה ההשירדותית בצד ולחשוב לרגע האם הערכים שלו לא נוגדים זאת כי ברגע שנעשה זאת שברנו את "השיטה". הנאצים הפכו אנשים לחיות כדי לעורר את המחשבה ההשירדותית שלהם ובכל לגרום להם לעשות מעשים שלא היו אפילו מעלים על דעתם לפני כן.

בחרתי לצאת למסע הספציפי הזה בגלל אני מאמינה ביכולתם של אנשים להשפיע ולעצב את החברה שלנו... אני יוצאת מהמסע הזה עם שאלות, ספקות והכי חשוב מטרות ותוכניות לגבי ההמשך. אני אמשיך רק עוד קצת ואגיד תודה. תודה לתנועה שלי, המחנות העולים, על מסע מופלא מרתק ומעמיק חשיבה, תודה למדריכים המדהימים שסבלו אותנו גם בפעולות הלילה שבהן הריכוז "שפע" חחח ואחרונים חביבים תודה לחברים שלי שתמיד שם לצידי ואני יודעת שאם אני צריכה משהו אני תמיד אוכל לפנות אליהם!!!

225 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תכל'ס, מועדון הסרט בתא"צ זה דבר מופלא. בייחוד בשנת יב', כשהסמינרים מפסיקים להיות שכבתיים והופכים להיות גרעיניים. אני הרגשתי את זה מאוד קרוב ללב כשחילקו אותנו לגרעינים בסמינר השביעיות, ואחד מהחששות הכי

אִם גַּרְעִין זָרַעְתָּ, בְּטַח! עֵץ נָטַעְתָּ לֹא לָמָוֶתבַּל תִּדֹּם הַלְמוּת מַקָּבֶת,רַד אֲנָךְ עַל הַנִּדְבָּךְ. וּלְבֵנָה עַל לְבֵנָה