לחוג התפוסינים היקר!


בשבוע הבא אתם עומדים לטוס לפולין וזה פשוט לא יאמן, זה מרגיש לי כאילו רק אתמול אני טסתי ואני בטוח שאתם חוששים אבל אתם לא עומדים להתחרט אפילו לרגע.

אבל שתדעו לכם, שבוע הבא אתם עומדים לחטוף את הכאפה הכי גדולה שחטפתם בחיים שלכם... שבוע הבא אתם עומדים להבין מה זה רוע... לא מדובר כאן על איזה ילד בריון או על מורה אטומה אלא מדובר כאן על רוע טהור...

השמדה שיטתית של חפים מפשע על עצם היותם טיפה שונים ולא אידיאלים, נקרא לזה ככה...

אתם תגיעו למקומות שגם אחרי 70 שנה עדיין מרגישים בהם את המוות באוויר, את השנאה, פשוט את הרוע, ותחשבו שנכנסתם לגיהינום...השקט ששורר באוויר, שקט מרטיט חרישי שלא פוגשים בשום מקום בעולם, ואפשר לחשוב שעוד שומעים את הצעקות של הילדים והזקנים אל השמיים, בתוך הדממה הרועמת הזאת, שם...אבל בתוך כל זה דווקא שם תמצאו את המעלות הכי טובות של האדם, דווקא שם! את האומץ של המורדים להתנגד למציאות - גם באושוויץ הם שרו וגם מול הטנקים הם נלחמו ויגידו אנשים שיכלו.

מצד שני, תיראו גם מה זאת אטימות. אתם תראו שהרבה מהמחנות והגטאות נמצאים ליד שטח מיושב. אני לדוגמה ראיתי אישה תולה כביסה בביתה במחנה מיידנק וכלב משתין על גדר המחנה מול בעליו כאילו לא מתו מאחורי גדר זאת מאות אם לא אלפי בני אדם והכל שותק כמו ששתק אז...אבל מצד שני תשמעו על אנשים שלא היו חייבים לעזור קצינים נאצים, תושבים מקומיים וכדומה שעזרו ונתנו יד לחלש למרות שלא יצאה להם תועלת ואפילו יכלו להיפגע...אתם בטח יוצאים נורא מבולבלים מהמכתב הזה - מצד אחד היו אנשים טובים ואמיצים אבל מצד שני היו אדישים ורעים. איזה כאוס!

אז אני יכל לומר לכם רק דבר אחד: ברוכים הבאים לשואה! ברוכים הבאים למציאות שלמה שאנשים חיו בה מציאות של כאוס! יהודים מול נאצים, חלש מול חזק, אלוהים מול שטן, הטוב מול הרע בלי הפסקה! ובתוך כל זה בתוך הטירוף הזה אתם תראו שאפשר לשנות. שאדם יוצר את מזלו, שאפשר לנצח, לאו דווקא בדברים הגדולים אלא בדברים הקטנים. לגרש את החושך הענק והמפחיד עם טיפה קטנה של אור, עם נוכחות של שמש קטנה.

חוג התפוסינים, אסכם את כל המכתב הזה במשפט אחד

"גַּם חֹשֶׁךְ לֹא יַחְשִׁיךְ מִמֶּךָ וְלַיְלָה כַּיּוֹם יָאִיר כַּחֲשֵׁיכָה כָּאוֹרָה". (תהילים קל"ט פס' י"ב)

המשימה שלי בשבילכם היא כזאת: קחו את המשפט הזה אתכם למסע. חישבו עליו טוב טוב אבל ממש טוב טוב ותגידו לי - מה הוא אומר בעצם? (רמז: התשובה נמצא במכתב אבל אי אפשר לענות על השאלה בלי לעבור את המסע מהתחלה ועד הסוף).

תהנו!

אור בן יחזקאל, חוג י"ב

67 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תכל'ס, מועדון הסרט בתא"צ זה דבר מופלא. בייחוד בשנת יב', כשהסמינרים מפסיקים להיות שכבתיים והופכים להיות גרעיניים. אני הרגשתי את זה מאוד קרוב ללב כשחילקו אותנו לגרעינים בסמינר השביעיות, ואחד מהחששות הכי

אִם גַּרְעִין זָרַעְתָּ, בְּטַח! עֵץ נָטַעְתָּ לֹא לָמָוֶתבַּל תִּדֹּם הַלְמוּת מַקָּבֶת,רַד אֲנָךְ עַל הַנִּדְבָּךְ. וּלְבֵנָה עַל לְבֵנָה