נקודת מבט מעין הסערה


גיל השתייה בקרב בני נוער יורד. אם בדורות הקודמים נערים בגילאי התיכון היו שותים אלכוהול אז בדור הזה הגיל מתחיל בחטיבת הביניים. אך איננו אשמים.

תקופת הנעורים הינה קשה לכל נער ונערה וזה מתבטא בדרכים שונות. הנער שהינו עובר תהליך של שינוי מגיל הילדות לגיל הבגרות נאלץ להתעסק בדברים נוספים כמו דרישה אי רציונלית מבחינת בית הספר. החברה דורשת ממנו לפעול לפי נורמות חברתיות מסוימות שלא בהכרח מתאימות לאותו נער. הנער המבולבל המחפש את הזהות האישית שלו נכנס לתקופה שאינה הכיר קודם לכן ואינו יודע איך להתמודד. הדבר הזה מכניס אותו למצב נפיץ רגשית. בכדי לא להתפוצץ רגשית כל הזמן הנער הופך לאסקפיסט.

בריחה מהמציאות היא הדרך הכי פשוטה וקלה שניתן לבחור. ישנם כאלה שפונים לספורט, לכתיבה, שירה, מוסיקה או אמצעי אסקפיזם לא הרסניים אחרים. רוב הנוער פונה לשתייה, סיגריות וגם סמים. יצירת האסקפיזם יוצרת אשליה של התמודדות עם תקופת הנעורים.

כך הפכה הנורמה החברתית של שתייה חריפה לכל כך שכיחה. הקושי מדור לדור עולה (פרט למקרים יוצאי דופן) וכך גם הדרישה לאסקפיזם מצד הנערים עולה.

מצב זה אינו רלוונטי לגבי כלל הנוער. ישנם נערים אשר בוחרים להשתייך לקבוצת שווים. קבוצה אשר ריקה מהיררכיה ומהתנשאות. מקום זה נותן לנער פורקן רגשי אשר הוא צמא לו כל כך. הנערים יכולים לשפוך את ליבם ללא חשש לשיפוטיות. קבוצת השווים עוזרת או לפחות מקשיבה לבעיות הפרט. דבר זה לוקח חלק גדול מאוד בהתמודדות הנער עם הסערה הרגשית הנקראת ״נעורים״.

יש לשים דגש על ההבדל בין אסקפיזם להתמודדות. כאשר הנער שותה הוא אינו מתמודד עם המציאות שסובבת אותו, אך כאשר הנער מדבר בקבוצת השווים שלו על כובד לבו הוא מתמודד ולא מתחמק מהמציאות.

מרטין בובר מספר בספרו ״אני ואתה״ על שני סוגי קשרים בין בני אדם. קשרי ״לז״ וקשרי ״זיקה״. קשרי ״לז״ זה כאשר אדם מנצל את הקשר ביניהם למטרה כלשהי. זה מתבטא בקשרים בנאליים כמו בחלק מקשרי החברות בבית הספר אשר קיימים בכדי לא להיות לבד בהפסקות או בבית הספר. בד״כ בקשרים אלה האדם אינו רואה את כל הממדים של חברו אך רואה רק מספר .

קשרי ״זיקה״ קיימים כאשר קיימת זיקה בין שני אנשים או יותר. החברים האלה מתעניינים בעולמו של השני ומכירים את כל מימדיו. הקשר הזה בנוי על אהבה לשני ולא על ניצול.

ניתן לראות בבירור את התאוריה של מרטין בובר מתבטאת בקבוצת השווים. הם מתעניינים ודואגים אחד לשני. יתר על כך, קבוצת השווים מאפשרת מורטוריום ובכך הנער מרגיש חופשיות לגבש זהות עצמית.

ניתן ליצור קבוצת שווים בכמה אופנים. ניתן לקחת קבוצה של נערים או אנשים בעלי מטרה משותפת. הקבוצה הזאת תפעל יחדיו לאותה מטרה ותעזור אחד לשני להגשים את מטרה זו. חיבור אנשים בעלי סיטואציה משותפת דרך מסגרת כלשהי היא אפשרות נוספת. בלוגים אשר עוסקים בנושא הרלוונטי לבן אדם נותנים פלטפורמה להתבטאות ותמיכה מאנשים בעלי אותו מצב . ארגונים מאפשרים אותו מצב. תנועות וארגוני נוער מלקטות נוער בעלי סיטואציה חברתית דומה ומאפשרת להם לעבור את חווית הנעורים יחדיו כקבוצה מלוכדת וחזקה.

חווית הנעורים הינה קשה ואינטנסיבית איך היא אינה חייבת להיות כך. קבוצת השווים הינה האלטרנטיבה הכי טובה לאסקפיזם. אין הנער צריך לנתב את רגשותיו לאלכוהול או סיגריות. עליו לנתב את רגשותיו לשיח בריא ואף לדיאלקט.

138 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עקב רצף הניצחונות האחרון של ענקיות הטכנולוגיה אל מול העולם, אני חושב שהגיע הזמן לדבר על המצב. ובניצחונות, אני מתכוון לסיום המלחמה הגדולה של העשורים האחרונים. ובמלחמה, אני מתכוון למאבק כוח בין העולם הי