יום העיון של הועידה השמינית – יריית הפתיחה


ב30.8.16 נערך יום עיון ברמת אפעל. התכנסנו, מחברי המז"ם ועד נציגי קבוצות הבחירה, כדי לפתוח בהתרגשות וציפייה את שנת הועידה השמינית.

היום כולו הוקדש לבחירת הנושא, אם כי את הנושא הולכת לבחור בקרוב קבוצת נציגים מצומצמת יותר. הוצגו לנו שלושה נושאים אפשריים, אשר כל אחד מהם מעלה שאלות רבות בקרבנו ולוקח את תנועתנו לכיוון כזה או אחר: חיזוק הדמוקרטיה, ציונות (כפי שהרצל הגדיר אותה) ויעוד התנועה. רבים הגיעו למסקנה כי הנושאים קשורים האחד בשני, ובכל זאת – הבחירה מהותית וקשה.

נושא חיזוק הדמוקרטיה גורם לנו לתהות – מהי בעצם דמוקרטיה? האם היא מתקיימת כיום? מהו פאשיזם? מהו משטר נאמנות? מה עלינו לעשות כתנועה, על מנת שהדמוקרטיה בארצנו תתקיים בצורה הטובה ביותר שלה? כיצד נעביר את כוונותינו על הצד הטוב יותר, בידיעה שהנושא רחב היריעה יוצר דעות רבות ומגוונות למדי?

נושא הציונות מחזיר אותנו אל המקור – ימי צעירותה של תנועתנו. מאז תקומתה, המחנות העולים החשיבה את עצמה תנועה ציונית. אך מהי בעצם ציונות? מסתבר כי הציונות האורגינלית שונה מן הציונות שרבים מאתנו מכירים. הציונות מורכבת מאהבת הארץ וזיקה לאומית אליה, אמנם גם מהרצון ליצור חברת מופת בארץ – חברה צודקת ושוויונית. אם אנו מגדירים עצמנו כציונים, מה הדבר בעצם דורש מאתנו? כיצד נוכל להפוך את הארץ למקום טוב יותר לחיות בו? האם עלינו להשתמש במושג 'ציונות', אף על פי שהוא מביע זיקה לארץ ששייכת לעמנו בלבד (ולא לישראלים שאינם יהודים), ולמרות העובדה המצערת שרוב האוכלוסייה לא מכירה במושג המקורי? אולי דווקא בשל עובדה זו?

הנושא האחרון מציג בפנינו את השאלה הקשה ורבת המשמעות: מה היעוד שלנו כתנועה? המחנות העולים קיימת ופועלת, אך מהי מטרתה? האם אנו פועלים בעיוורון, חסרי כיוון? דנו בסוגיית משבר ההגשמה בשנות ה90, שנוצר בשל צורך בשינוי ההגשמה – הייתה שנה בה אף חניך לא יצא לשנת שרות. המצב דרש מטרות חדשות, וכך קמה שנת השירות בצורה בה אנו מכירים אותה היום, לא כפעילות כחברי קיבוץ. האם אנו מדברים יותר מדי על הסיבה שבגינה אנו מדריכים ופועלים כתנועה, או שמא עדיין חסרה לנו המשמעות?

ביום הזה, התגברנו על פער הגילים בין החברים הבוגרים לצעירים, ושיתפנו את מחשבותינו מבלי להתבייש ולהניח כי מול הבוגרים מאתנו מילתנו אינה חשובה ובעלת משמעות. אנו שמחים וחוששים בו זמנית לקחת את האחריות על התהליך השנתי של הועידה השמינית והועידה עצמה. אך בל נשכח שיש לנו זה את זה, וביחד נוכל ליצור כל מה שנרצה.

עלה נעלה!

70 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תכל'ס, מועדון הסרט בתא"צ זה דבר מופלא. בייחוד בשנת יב', כשהסמינרים מפסיקים להיות שכבתיים והופכים להיות גרעיניים. אני הרגשתי את זה מאוד קרוב ללב כשחילקו אותנו לגרעינים בסמינר השביעיות, ואחד מהחששות הכי

אִם גַּרְעִין זָרַעְתָּ, בְּטַח! עֵץ נָטַעְתָּ לֹא לָמָוֶתבַּל תִּדֹּם הַלְמוּת מַקָּבֶת,רַד אֲנָךְ עַל הַנִּדְבָּךְ. וּלְבֵנָה עַל לְבֵנָה