פעולת שפת הסימנים


חוג ה' במחנה פתח תקווה עבר פעולת קבלת השונה, והצצה לעולם החירשות בעקבות חניכה בחוג ששני הוריה חירשים.

אביה של החניכה שאל את המד"צים האם יוכל לבוא להעביר פעולה לחניכים בנושא. כמובן שממש התרגשנו ושמחנו שקיבלנו הזדמנות לחשוף את החניכים לדבר שכזה. הוא הגיע לפעולה כדי להעביר לחניכים קצת על חייו ולערוך להם היכרות עם שפת הסימנים. אחרי הפעולה, המדריכים ראיינו את החניכה.

ש: תוכלי לתאר לנו בקצרה על מה הייתה הפעולה ומה היא כללה?

ת: אבא שלי הסביר מה זה להיות חירש, על ההתמודדות. הוא עשה פעילויות – דף עם שפת הסימנים, פנטומימה, היה כיף. התרגשנו מאוד, אבא אמר שהוא רוצה לשחק איתם בלי לדבר, ורק אחרי יגלה לכולם, בהתחלה התביישתי והתרגשתי, ואז השתחררתי.

ש: את חושבת שהיה חשוב להעביר את הפעולה הזאת?

ת: כן, כי חלק מהחברים שלי שואלים מה זה חירשות, הם לא מודעים לתופעה. הפעולה העבירה מה זה, ומה זאת המוגבלות. ירדו עלי, ועכשיו יותר יבינו את התופעה.

ש: את חושבת שזה ישפיע על צורת החשיבה ונקודת המבט של החברים שלך?

ת: זה ישפיע, הם יבינו יותר, יבינו שחירש הוא בן אדם.

ש: את יודעת למה בחרנו דווקא בך להתראיין?

ת: כי ההורים שלי חירשים.

ש: איך הרגשת כשאבא שלך עמד ודיבר מול החברים שלך?

ת: גאווה שהוא בא ומספר, ולא מתבייש. סוף סוף כולם יבינו מה זה.

ש: תתארי לנו יום בחיי ילדה להורים חירשים.

ת: בבוקר קמים מעייפות, רוב היום הוא עובד כמו כל אדם רגיל, חוזר בערב, מדברים בואטסאפ, כשמגיעים אני רצה אליו, הוא אוהב אותי, אני משחקת איתו, יושבת איתו בבתי קפה, זה לא משפיע שהוא חירש.

ש: האם נהנת בפעולה?

ת: כולם נהנו. אפילו המדריכים.

ש: האם לדעתך מקבלים את האוכלוסייה בעלת המוגבלויות?

ת: חלק מקבלים, וחלק לא.

ש: האם יש לכם, כילדים, את הכוח לשנות את זה?

ת: יש את הכוח, אבל לא לכולם, חלק יקשיבו וחלק לא.

המד"צים מספרים:

ליאב – בפעולה הרגשתי גאווה. גאווה לראות את החניכים מתעניינים, ומפנים את כל תשומת הלב לפעולה, מכבדים את אבא של נגה, מקשיבים לו, ומשתפים איתו פעולה בשיח. היחס שלי לנגה לא השתנה כי הכרתי את המצב, אבל הכרתי יותר את אבא שלה – בן אדם מדהים, ששמחתי להכיר. למדתי ממנו גם להסתכל על הדברים בצורה הכי חיובית שאפשר. נהניתי, התגאיתי בחניכים, למדתי והתרגשתי מאוד.

דניאל – הפעולה הייתה לי ממש כיפית, הרגשתי שלמדתי המון ושהיה חשוב מאוד להעביר אותה, אני חושבת שהחניכים נהנו מאוד וגם הם למדו מה זה בעצם לתקשר עם אנשים חירשים, שזה לא דבר רגיל. לא התייחסתי לנגה אחרת לפני או אחרי הפעולה, אבל עכשיו הפעולה נתנה לנו הצצה אל ההתמודדות היומיומית שלה עם ההורים החירשים שלה.

439 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תכל'ס, מועדון הסרט בתא"צ זה דבר מופלא. בייחוד בשנת יב', כשהסמינרים מפסיקים להיות שכבתיים והופכים להיות גרעיניים. אני הרגשתי את זה מאוד קרוב ללב כשחילקו אותנו לגרעינים בסמינר השביעיות, ואחד מהחששות הכי

אִם גַּרְעִין זָרַעְתָּ, בְּטַח! עֵץ נָטַעְתָּ לֹא לָמָוֶתבַּל תִּדֹּם הַלְמוּת מַקָּבֶת,רַד אֲנָךְ עַל הַנִּדְבָּךְ. וּלְבֵנָה עַל לְבֵנָה