איך הומואים, מזרחים ושחורים פירקו את השמאל


קוויר, מאנגלית "מוזר", זה שמה של תנועה פוליטית שהתפתחה בסוף שנות השמונים. היא קמה כאנטי-תזה לתנועת הגיי-ליבריישן, תנועת השחרור להומואים וללסביות. התיאוריה הקווירית קמה בגלל שתנועת הגיי-ליבריישן הייתה מאוד הומואית וגברית, לא עשתה מקום לנשים, למולטי סקסואליות, לשחורות, למהגרים, לא- נשים בעלות מגדרים שונים, ובאופן כללי התמקמה מאוד יפה ליד השלטון הפטריארכלי* הלבן.

יש שתי הנחות יסוד מעצבות לתיאוריה הקווירית: אין דבר נורמלי ואין דבר היררכי. משמע, הקוויריוֹת לא שואפות להיות נורמליות, לא שואפות להתקבל בחברה. הן שואפות לפרק את הסדר החברתי, שבמהלך כל ההיסטוריה היה של גברים, פתח במלחמות ומחק תרבויות ארוכות שנים מחוץ לאירופה בהתנשאות. לפרק את הפטריארכיה, לפרק את הקפיטליזם, להיות משוחררות מהמוסדות הדכאניים.

ההבנה שאין דבר כזה היררכיה, שהסטרייטים הם לא עליונים, נכונה לא רק לנטיות מיניות. היא נכונה גם לגבי מגדרים, גזעים, קבוצות אתניות, היא נכונה לכל סוגי הדיכוי. התיאוריה הקווירית המציאה את הסולידריות בין מדוכאים באופן שלא היה מוכר לפני מתנועות הפועלים. התיאוריה הקווירית פנתה אל כל מדוכאות העולם, בעיקר אל אלו שלא התאימו לתנועות הפועלים השמרניות, המאוד לבנות וסטרייטיות. הקוויריוּת יצרה אלטרנטיבה, באופן שעיקר אותה מתוכנה כתנועה פוליטית מהותית, שמשנה את סדר היום והופכת את החברה לטובה יותר בשבילה. היא עסקה ועודנה עוסקת ביצירת מרחבים בטוחים לכל מיני נשים באופן שרלוונטי לאלו שיש סיכון לחיים שלהן כי הן עניות, מסוממות, לא מקבלות הגנה על החיים שלהן בידיי החוק, אבל לא רלוונטי לכל מי שחייה פחות או יותר בטוחים. העיסוק בחוויות מהחיים תחת דיכוי הפך להיות מרכז הפעילות במקום פירוק הפטריארכיה הממשי, חינוך העולם להיות מקום טוב יותר, התאגדות כל

מדוכאות העולם יחד כדי להפיל את המוסדות הדכאניים בחברה שלנו.

יש להגיד, הסוציאליזם שקרא להתאגדות כל בני מעמד הפועלים היה גזעני, סקסיסטי ופטריארכאלי מאוד. התנועה שלנו היא חלק מאותה גזענות לבנה וסטרייטית, ברתיעה שיש לנו מתרבות מזרחית, בחוסר הקשר שלנו עם כל אותן בנות נוער שמעדיפות להזדהות כקוויריות ולהיות מתוסכלות מחוסר היכולת לעשות שינוי בעולם. הקיבוצים היו גזעניים. עדיין יש גזענות. אפילו עכשיו, כבר שנים אחרי שהשמאל הלבן הפסיק להיות האליטה, במקום להתאגד לקבוצת שמאל חזקה ומאוחדת כדי להפיל את שלטון הימין הגזעני והקפיטליסטי, אנחנו הולכות ומתפרקות לקבוצות, השמאל הסוציאליסטי ממשיך להיות לבן, ואלו שלא מעוניינות להזדהות עם אותו שמאל לבן הולכות ומתפשרות על השמאל הקווירי המפולג, שמעדיף מרחבים מוגנים על פני שינוי מהותי.

כתנועה, למדריכים ולחניכים שלנו, אנחנו תמיד אומרות, נפתח את אסמינו לכל נערה ונער. אנחנו חייבות להפוך את הנושא הזה למהותי. אנחנו חייבות להתחיל להבחין יותר טוב ביחסי הכוחות המורכבים שבחברה, להתחיל להיות בנות ברית של הקוויריות, המזרחיות, וכל אלו שלא הגיעו באופן טבעי מהרקע האידאולוגי השמאלבן שלנו. אנחנו חייבות להסכים להשתנות ולהתעצב ולהחיות בתוכנו את התרבויות מתוך התרבות הישראלית שלא זכו לביטוי מפני שלא היינו מודעות ליחסיי הכוחות בחברה, אנחנו צריכות להתחיל לבחור בחירות אמיצות ולצאת מאזור הנוחות שלנו. תיקון החברה לא יכול להיות דבר אחד בלבד. לא יכול להיות מעמדי, או אתני, או מגדרי, תיקון החברה חייב להיות כולם בבת אחת.

* חברה פטריארכלית - השם לחברה בה שולטים גברים

130 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עקב רצף הניצחונות האחרון של ענקיות הטכנולוגיה אל מול העולם, אני חושב שהגיע הזמן לדבר על המצב. ובניצחונות, אני מתכוון לסיום המלחמה הגדולה של העשורים האחרונים. ובמלחמה, אני מתכוון למאבק כוח בין העולם הי