שכבה י' - מערך מאי - פעולה 1 "המחתרת"

עודכן ב: מאי 17

כאן נמצא רציונל המערך

הפעולה מיועדת לעבור ע"י מדריך החוג וחניכ/ת צוות שכבה ביחד אחרי תיאום ציפיות



מטרות:

  • רתימה מחודשת לפעילות של החוג

  • תיאום ציפיות מחודש לגבי ייעוד החוג - להיות חבורה שעסוקה בהבנת המציאות

  • יצירת חוויה אצל חברי החוג - שהם חלק מחבורה שיש לה סוד

הכנות לפעולה:

  1. שיחת תיאום ציפיות עם החניך/ה שאיתו/ה מעבירים את הפעולה.

  2. מבקשים מכולם להגיע בחולצות שחורות, כובע גרב מי שיש לו, דף, כלי כתיבה ופנס (ממש חשוב!!!). מגיעים לפעולה כשהאור בחדר כבוי והפנסים מאירים על הפנים (ככה שנוצר אפקט סודיות מגניב).

מהלך

א. פתיחה (5 דק')

ברוכים הבאים לפעולה שאחריה החיים לא יראו לכם אותו הדבר. פעולה שהיא הזדמנות נדירה לראות את העולם… אחרת.

רגע לפני שנתחיל נבקש להניח 2 נקודות מוצא לערב:

(1) הרבה פעמים אנחנו משווים את הפעילות המקוונת לפעילות במחנה. ברור שאין מה להשוות, ובינתיים אנחנו לא יכולים להפגש במחנה, לכן - נבקש להשוות את הפעילות המקוונת ללא לעשות פעילות, ולשמוח על הבחירה של כל מי שכאן להיות.

(2) הפעילות המקוונת לא יכולה להחליף מפגש. אבל דברים יכולה לקרות לנו בנפש - אנחנו יכולים ללמוד, להבין ולהרגיש - גם באמצעי המפגש המוגבל הזה. נציע לתפוס ככה את הדברים ולהתייחס אליהם ככה.

  • לפתיחה, נשמח שכל אחת תכתוב לעצמה 3-5 שאלות שיש לה על המציאות שקורית היום במדינה / בעולם בעקבות מגפת הקורונה (או בכלל).


ב. יוצאים מהמטריקס (45 דק')

נראה עכשיו 3 קטעים מתוך הסרט "מטריקס" שיצא ב-1999.

כל פעם נדלג קצת ונוודא שכולם מבינים, בסוף נעצור להבין ביחד מה הקטע של הסרט.

  • קטע ראשון - הכרות עם הדמויות - דקות 06:37-17:00 מי זה ניאו? מה מאפיין אותו? (בן אדם רגיל - תכל'ס יכול להיות כל אחד, עסוק בעבודה שלו, לא מוצא הרבה משמעות בחיי היום-יום שלו, האקר בשעות הפנאי).

  • קטע שני - בוחר בגלולה האדומה, נולד מהאינקובטור - דקות 25:15-35:21

  • קטע שלישי - מורפיוס מסביר לניאו מה זה המטריקס ומה המציאות - דקות 39:23-43:57

שאלות הבנה

  • מה זה המטריקס? (תוכנת הדמייה, יוצרת מציאות מדומה שקורית בראש של כל האנשים).

  • מה המציאות? (מכונות האינטילגנציה המלאכותית השתלטו על האנשים, הן מגדלות אותם בשדות של אינקובטורים כדי לנצל את החשמל שהגוף שלהם מפיק)

  • בשביל מה המכונות יצרו את המטריקס? (אחרת בני האדם מתים מהר משעמום באינקובטורים.. אבל מה המטריקס עושה לאנשים בעומק? מונע מרד של האנשים, מעוור אותם מלראות את האמת כי אם הם היו רואים הם היו מתמרדים. דרך לדכא את האנשים ולהסתיר מהם את זה שהם מנוצלים).

  • למה הסוכנים לא רוצים שניאו יבין מה זה המטריקס? מה יקרה אם כל האנשים יבינו מה זה המטריקס? (הם המכונות, מבינים את זה בהמשך הסרט. הן פוחדות שהאנשים ימרדו)

שאלות לדיון

  • למה לדעתכם ניאו בחר לקחת את הגלולה האדומה? (דו-שיח בין מורפיוס וניאו מהחלק השני שרואים: "אתה נראה כמו אדם שמקבל את מה שהוא רואה כי הוא מצפה להתעורר. למרבה האירוניה, זה לא רחוק מהמציאות. אתה מאמין בגורל?" "לא, כי הרעיון שאינני שולט בחיי לא נראה לי" "אני יודע בדיוק למה אתה מתכוון. אתה כאן כי אתה יודע משהו. הרגשת את זה כל חייך. משהו לא בסדר בעולם, אינך יודע מה זה אבל זה שם. תחושה זו היא שהביאה אותך אלי.")

  • מתי אתם מזדהים עם התחושה הזאת? (שמצפים להתעורר / שמשהו לא בסדר בעולם גם אם אני לא יודעת להגיד מה זה בדיוק).

  • איזו גלולה הייתם לוקחים? למה? (אדומה - להבין מה זה המטריקס, כחולה - להשאר לחיות בתוכה בלי להיות מודעים)


ג. ואיך הכל קשור אלינו? (20 דק')

נשאל:

  • הסרט מטריקס הוא משל. מה הוא מנסה להגיד לנו? (שיש דברים ש"מעדיפים" שלא נדע. מי מעדיף? איזה דברים?)

  • מה זה מזכיר לכם מהחיים שלכם? (לא להבין בכלכלה, בפוליטיקה, בביטחון, ביחסי חוץ וכו').

זה הזמן לקשר לשאלות שרשמו לעצמם מתחילת הפעולה על דברים שהיו רוצים להבין!

המשל בסרט מבוסס על הרעיון של הפילוסוף קארל מרקס: מבנה הבסיס ומבנה העל. בפשטות - הרעיון שבעלי אינטרסים (אנשים שיש להם הרבה כוח והשפעה, לרוב כלכלית), מעדיפים שיהיו דברים שלא נבין בהם (כמו למשל - כלכלה, פוליטיקה, יחסי חוץ ובטחון) כדי לקדם את הדברים שיקרו כמו שמתאים להם.

  • מה דעתכם? מה הייתם רוצים לעשות עם זה?

  • האם תרצו לקחת את הגלולה האדומה ביחד? מה זה יכול ליצור בחוג? (ללמוד ולחיות יותר אמת, להיות בזה ביחד - ולהתחזק מזה! לקחת אחריות…). (הזמנה ללמוד ביחד על המציאות כמו שהיא! אפילו שהרבה פעמים זה קשה..).


ד. מתאמים ציפיות מחדש (20 דק')

נקרא יחד מכתב שצוות שכבה יכינו

שמזמין את עצמם לתת משמעות חדשה לתפקיד של החוג. להיות מרחבים שלומדים ביחד את המציאות, לומדים לבקר אותה (כולל דברים שאולי יש אנשים שלא יהיה להם נוח שנדע ונבין, אבל זה הכי מעניין והכי חשוב), שואלים ומבינים דברים שמעניינים אותנו.

להפוך את המפגשים של החוג לזמנים שהכי מחכים להם בשבוע, שזה יהיה שלנו ודבר משמעותי בחיים שלנו - מה שקורה לנו בנפש (מה שאנחנו מבינים, לומדים, מרגישים) בזמנים האלה.

כל זה ביחד עם המרכיבים הנוספים שיש ללהיות בחוג - היחסים בינינו, שיהיה מחזק להיות ביחד ולא לבד; המשמעות של זה שאנחנו גם מדריכים ומה זה נותן לנו.


נותנים זמן לתגובות.

כדאי לכוון את השיחה סביב השאלה: מהי המשמעות של להיות חבר חוג בתקופה הזאת?

לסיום נאמר:

  • משהו שיעזור לנו לתת משמעות לזמן הזה הוא התכווננות. כשכל פעילות זום היא מאוד דומה בצורה ואנחנו לא יוצאים בה מהבית והולכים לביה"ס / למחנה / לחוג / למועדון וכו', קל לנו להרגיש שהפעולה דומה לשיעור של ביה"ס. אבל למעשה יש כאן מטרה אחרת לגמרי למפגש!

  • מה יכול לעזור לזה להרגיש שונה בהתכוננות שלנו לקראת הפעולה? מחליטים על מסורת חוגית לפעולות המקוונות (משהו שקשור לסטינגס, ללבוש חולצה כחולה, להביא/להכין משהו...) על בסיס דף רעיונות שצוות שכבה יכין.

נספח - תקציר הקטעים ממטריקס:

קטע ראשון (הכרות עם הדמויות) [06:37-17:00]

פוגשים את ניאו (המחשב מעיר אותו, הולך למסיבה, פוגש את טריניטי, היא אומרת לו שהוא יכול למצוא את המטריקס, מאחר לעבודה, הבוס עושה לו שיחה, הסוכנים באים לקחת אותו, מקבל טלפון ומדבר עם מורפיוס, לא מעז לעלות לפיגומים, הטלפון נופל למטה, הסוכנים תופסים אותו).

טריניטי "השאלה היא שדוחפת אותנו, ניאו" - ניאו "מה היא המטריקס"

הבוס בעבודה "יש לך בעיה עם סמכות, מר אנדרסון. אתה מאמין שאתה מיוחד, שאיכשהו החוקים אינם חלים עליך. ברור שאתה טועה"


קטע שני (בוחר בגלולה האדומה, נולד מהאינקובטור) [25:15-35:21]

"אתה נראה כמו אדם שמקבל את מה שהוא רואה כי הוא מצפה להתעורר. למרבה האירוניה, זה לא רחוק מהמציאות. אתה מאמין בגורל?" "לא כי הרעיון שאינני שולט בחיי לא נראה לי" "אני יודע בדיוק למה אתה מתכוון. אתה כאן כי אתה יודע משהו. הרגשת את זה כל חייך. משהו לא בסדר בעולם, אינך יודע מה זה אבל זה שם. תחושה זו היא שהביאה אותך אלי." "מאטריקס" "אתה רוצה לדעת מה זה" כן. "המטריקס היא בכל מקום. היא מקיפה אותנו מכל הצדדים אפילו עכשיו בחדר הזה ממש.. דוגמאות למתי אתה רואה אותה (כל הזמן).. היא העולם שמכסה את עיניך כדי לסמא אותך מפני האמת."

"איזו אמת?" "שאתה עבד. כמו כולם, נולדת אל העבדות. נולדת בכלא שאינך יכול לטעום לגעת או להריח. בית כלא למחשבה שלך.

למרבה הצער אי אפשר לספר לאף אחד מה היא המטריקס. עליך לראות אותה במו עיניך."

ניאו צריך לבחור גלולה. בא לקחת את האדומה (לגלות מה זה המטריקס), מורפיוס "זכור. מה שאני מציע לך זה את האמת בלבד. לא יותר", לוקח גלולה, "בוא אחרי."

צוות החללית מחבר לו אלקטרודות, נוגע במראה. "איך היית יודע להבדיל בין עולם החלום לעולם האמיתי?" המראה מטפסת עליו, צוות החללית מוצא את האיתור שלו.

נולד באינקובטור ושולף את החיבורים (איכס). רואה את השדה, נפלט החוצה, הספינה תופסת אותו מהביוב. מורפיוס "ברוך הבא לעולם האמיתי"


קטע שלישי (מורפיוס מסביר לניאו מה זה המטריקס ומה המציאות) [39:23-43:57]

נכנסים לתוכנת הדמיה, על הכיסא - "זה לא ממשי?" "מה זה ממשי? איך אתה מגדיר ממשי? אם כוונתך למה שאתה יכול להרגיש, להריח, לטעום ולראות אז ממשי הוא פשוט אותות חשמליים שהמוח שלך מפרש."

מורפיוס מראה בטלוויזיה - "זה העולם כמו שאתה מכיר אותו, כמו שהיה בסוף המאה ה-20. היום קיים רק כחלק מהדמייה עצבית-אינטראקטיבית שאנחנו קוראים לה "מטריקס". חיית בעולם חלומות ניאו. זה העולם כמו שהוא קיים היום - (חלום בלהות), ברוך הבא למדבר המציאות. בידינו רק פיסות מידע. אנחנו יודעים שמתישהו במאה ה-21 כל האנושות היתה מאוחדת וחגגה את יצירת הא"מ - אינטליגנציה מלאכותית. תודעה ייחודית שהולידה גזע שלם של מכונות. אנחנו לא יודעים מי התחיל (אנחנו או הם) אבל פרצה מלחמה. אנחנו שרפנו את השמים כי חשבנו שהמכונות תלויות בשמש כדי לפעול. המכונות הבינו שגוף של בנאדם מייצר הרבה מאוד חשמל, וזה כל מקור האנרגיה שהם יצטרכו לכל החיים. יש שדות אנרגיה אינסופיים שבהם בני האדם כבר לא נולדים אלא מגודלים. במשך זמן ארוך מאוד סירבתי להאמין, ואז ראיתי את השדות במו עיני. ראיתי אותם מנזלים את המתים כדי להאכיל את החיים. עמדתי שם, מול הדייקנות הטהורה ומעוררת הפלצות וקלטתי עד כמה ברורה האמת. מה היא המטריקס? שליטה. מאטריקס היא עולם חלומות יציר מחשב, שנועד להחזיק אותנו בשליטה… כדי להפוך אדם לבטריה." ניאו לא מאמין, אומר שזה בלתי אפשרי. "לא אמרתי שזה יהיה קל, רק אמרתי שזו תהיה האמת."

0 צפיות
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

ת.ד. 9057, רמת אפעל, 5219001

מייל: haolim@tkz.co.il

טלפון: 03-5350157

פקס: 03-5350159