שיעור חברה גש"ר מאח"ד - ו'

מצגת השיעור


הערה: השיעור בגרסה לד'-ה' נמצא באתר המדריכות תחת הכותרת 'שיעור חברה קפטן ווי פיי'.


מטרות:

  1. מפגש חיובי ומשמעותי עם הכיתה והזמנה לפעילות התנועה

  2. הזדמנות לשלב אינטיליגנציות שונות ביומיום הבית ספרי

  3. החניכות יכירו את מודל גש"ר מאח"ד ויבינו שכל הכלים האלו יכולים לעזור להן בתקופה הזו ובתקופות קושי בכלל


דגש למדריכה:

  • לא חובה להספיק את כל המתודות- השיעור מאפשר בחירה במה להתמקד. נסי לתכנן מראש מה חשוב לך להספיק, ואפשר גם לעשות התאמות תוך כדי השיעור לפי מה שיותר זורם ופחות.

אפשר גם להסביר חלק במודל בלי לעשות משחק


פתיחה (5 דקות - כולל עד שכולן מתחברות): שלום, אני X מהמחנות העולים. אני שמחה לפגוש אתכן גם דרך הרשת, אני אעביר לכן את השיעור הקרוב.

אנחנו בתקופה עכשיו שיכולה להיות לא פשוטה, אי אפשר לעשות הרבה דברים שאנחנו רגילות ואוהבות… היום רצינו להציע לכן שיטה שיכולה לעזור להתמודד עם לחץ, בתקופות קשות ובכלל. לשיטה קוראים גש"ר מאח"ד. זה בעצם ראשי תיבות, נלמד כל אות בראשי התיבות ונעשה משחק (לא בטוח שנספיק את כולם).


גוף השיעור (30 דקות) - בחרי אילו משימות לעשות, ותזמני בתוכו לפי שיקול הדעת שלך

  • גוף - בכל תחושת לחץ יש מרכיב גופני. פעילות גופנית יכולה לעזור להרגיש יותר טוב, לכן נשחק משחק פעלתני (טמבל רץ/קפטן רץ) או נצפה בסרטון של 'המירוץ למיליון' עם משקולות מאולתרות וכל אחת תרים 'משקולות' מחפצים שיש לה בחדר

  • שכל - בעזרת השכל שלנו אפשר לארגן את המחשבות ולהבין את המציאות. לכן נענה על שתי שאלות אמריקאיות - שאלות טריוויה על נגיף הקורונה. (התשובות לשאלות: מסכות מיועדות בעיקר כדי לא להדביק אחרות, והמכשיר המשמש לבדיקות קורונה נקרא מטוש והוא נראה כמו מקל לניקוי אוזניים)

  • רגש - ביטוי הרגשות שלנו עוזר להרגיש יותר רגועים, שמבינים אותנו. לכן המשימה היא: כל אחת בוחרת אימוג'י שהכי מתאר משהו שהיא מרגישה הרבה בתקופה האחרונה ועושה חיקוי שלו. מצלמות את הכיתה (אם מישהי ממש לא רוצה - אפשר שהיא תוריד מווידאו לרגע הזה) או מציגות אימוג'ים שמייצגים רגשות, ואז כולן צריכות לכתוב בצ'אט מ1-10 עד כמה הן מזדהות עם הרגש הזה לעיתים קרובות בתקופה האחרונה. כל הרגשות לגיטימיים!!

  • משפחה - המשפחה מעניקה לנו אהבה ותמיכה שיכולים לעזור להרגיש טוב. משימה: להביא מהבית/מהחדר חפץ שקשור איכשהו למשפחה שלכן. להזמין שני ילדים (ש'מצביעים' בעזרת הריאקשן בזום) לספר על זה

  • אמונות - הדברים שאנחנו מאמינים בהם נותנים לנו משמעות וכוח. למשל אני מאמינה בX (בחרי מה לומר: בבני אדם, באכפתיות, באהבת הארץ ואנשיה…) וזה מחזק אותי מאוד. מה שלא בטוח שכדאי להאמין בו הוא - כל מה שאנחנו אומרות… לכן נשחק אמת/שקר חפצים. (להזמין מתנדבת אחת לספר על שני חפצים שיש לה בשקר - אמיתי ושקרי, הכיתה צריכה להצביע בריאקשנז אם חפץ א' או חפץ ב' הוא האמיתי, ואז החניכה מסובבת את המצלמה ומראה את האמת. לבחור חניכה שנראה שתתפוס את הקטע מהר ולא תעשה בעיות. אפשר גם שהמדריכה תעשה פשוט)

  • חברה - קשרים עם חברים הם חשובים בטירוף, וגם עכשיו כשהקשר הוא בעיקר דרך המחשב - חשוב לשמור עליו! יש כל מיני רשתות ודרכים לשמור על קשר דרך המחשב, נעשה תחרות בין כמה אפשרויות. כל פעם יש שתי אופציות, מי שבעד האופציה הימנית עושה מחיאת כף, מי שבעד האופציה השמאלית עושה סימן של לייק - המדריכה מעבירה עד שמכריזות על האופציה הזוכה (לחצי על אחת משתי האפשרויות במצגת לפי בחירת הקהל, ותופני אוטומטית לבחירה הבאה או לשקופית שמכריזה על המנצחת)

  • דמיון - הדמיון עוזר לנו ברגעים קשים, להתמודד בצורה יצירתית ולדמיין דברים שמשמחים אותנו. כדי להתאמן על הדמיון נעשה אתגר: נציג תמונות מופשטות (סטייל מבחן רורשאך). למי שיש את הרעיון הכי יצירתי למה יש בתמונה - שתשלח למדריכה בצ'אט ויוכרז על הרעיון שלה כזוכה (עוד אפשרות: חניכה עושה פנטומימה/ציור והכיתה מנחשת במה מדובר)


סיכום (3 דקות) - היעזרו בשקופית הסיום ובנקודות הבאות

  • היה לי כיף אתכן מאוד!

  • ראינו שיש הרבה דברים שיכולים לעזור לנו כשקשה. הכי חשוב בעיני להיות ביחד, לשחק וליהנות

  • מוזמנות להצטרף לפעילות הווירטואלית של המחנה (להגיד את זמני הפעילות)


סיכום (3 דקות) - היעזרו בשקופית הסיום ובנקודות הבאות

  • היה לי כיף אתכן מאוד!

  • ראינו שיש הרבה דברים שיכולים לעזור לנו כשקשה. הכי חשוב בעיני להיות ביחד, לשחק וליהנות

  • מוזמנות להצטרף לפעילות הווירטואלית של המחנה (להגיד את זמני הפעילות)

0 צפיות
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

ת.ד. 9057, רמת אפעל, 5219001

מייל: haolim@tkz.co.il

טלפון: 03-5350157

פקס: 03-5350159