פעולת יום הזיכרון לשכבה הצעירה

עודכן: 26 באפר׳ 2020


למדריכים:


1. מומלץ לשאול את החניכים מראש אם היו רוצים לספר על חלל מהמשפחה ולהדליק לזכרו נר. ובסוף הפעולה לעשות טקס קטן שבו הם מספרים.

2. כדאי להכין מראש את ההורים למתודה בה נרצה שיענו על שאלה

3. מידע נוסף על מירה בן ארי ז"ל (עליה כתוב בהמשך הפעולה), נמרוד כהן ז"ל (חניך ומדריך בתנועה שנפל במלחמת לבנון השנייה)

4. פעולה זו היא פעולת בסיס ותוכלו להתאים אותה לחניכים שלכם כולל גם לחניכי מתבגרת. שימו לב שיש בה 3 רעיונות, אפשר לבחור לעבור דרך כולם או להתמקד באחד מהם.


מטרות:

1. לתת כלים לחניכים להכיל את יום הזכרון ולהבין את החשיבות שלו

2. לעבור דרך השאלה למה חשוב לזכור – ומה חשוב לזכור

3. להתעסק ביום הזיכרון דרך 3 ערכים מרכזיים:

-הסיבות החשובות/המניעים החשובים להקרבה ולא רק הכאב או האדרה של הכאב בהקרבה

- ב'מותם ציוו לנו את החיים'- קדושת החיים

-השאיפה לסיום המלחמות והאמונה ביצירת חיים של שלום וביטחון.


מהלך:


1. משחק פתיחה (10 דק'): המדריכה שולחת כל פעם לחניך משהו שהוא המצאה ישראלית והוא צריך להציג לכולם בפנטומימה. (במבה, עגבניות שרי, דיסק און קי, ווייז, פתיתים, טפטפות)


2. פתיחה של המדריכים - היום אנחנו הולכים לדבר על יום הזכרון ועל המשמעות שלו. זאת תהיה פעולה שונה מבדרך כלל, כי בעצם אנחנו נפגשים בזמן של אבל לאומי- עליו נדבר בפועלה. תרגישו חופשי לשאול ולהגיד כל מה שאתם מרגישים, מותר שיהיה גם מעניין, גם עצוב, גם כיף.


3. שמש אסוציאציות (5 דק')– רושמים במרכז המסך יום הזכרון ומבקשים מהחניכים להגיד מה עולה להם בהקשר של היום. רושמים את התשובות.


4. שאלה להורים (10 דק')– אנחנו נעשה עכשיו שאלון להורים (אם ההורים לא זמינים אז אחים/ כל בן משפחה)– כל אחד צריך לשאול את אחד ההורים – למה לדעתם מציינים את יום הזיכרון? חוזרים עם התשובות ומשתפים.


5. הסיבות להקרבה- סיפורה של מירה בן ארי (15 דק')– צופים בסרטון של בית אבי חי המספר את סיפורה של מירה בן ארי מירה שהתגייסה לפלמ"ח והיתה אלחוטנית, נפלה בקרב על ביתה במלחמת העצמאות – קיבוץ ניצנים. מירה שלחה את בנה הפעוט במבצע פינוי הילדים מהקיבוץ, ונשארה להגן על הבית. חשוב להתעכב בחלק האחרון, לקרוא ביחד את מה שכתוב ולספר את הסיפור. שואלים:

- למען מה מירה לחמה?

- למה לא הלכה עם בנה אלא נשארה להלחם?

- מה אתם חושבים על ההקרבה של מירה? מה היא הקריבה?

- האם בעיניכם היא גיבורה? מה הופך אותה לכזו.


6. מלחמה לשם שלום (10 דקות)- נציג על המסך ונקרא ציטוט קצר של אסתי כהן אמא של נמרוד כהן ז"ל (חבר תנועה שנפל במלחמת לבנון השנייה):


"כשיהיה שלום בינינו אולי גם נעז להביא את השלום עם אויבנו. כשבננו נפל במלחמת לבנון השנייה כמעט לפני 11 שנים, כל כך התפללתי וייחלתי שלא תהיינה עוד משפחות שתדענה צער כזה. נמרוד חלם כמונו, ואני מאמינה שכמו רבים מהיושבים כאן וילדיהם, על השלום. הוא ידע שיש להילחם עליו והיה נכון לשלם את המחיר של המלחמה על השלום."

- מה זה אומר "המלחמה על השלום"?

- האם אמרו לכם פעם "כשתגדל כבר לא יהיו מלחמות"? למה אומרים את זה?


7. קולאז' בזום- במותם ציוו לנו את החיים (10 דקות)– אומרים: ביום הזכרון חשוב מאוד לזכור את האנשים שלחמו והגנו, ולהבין שאנחנו עם חופשי גם בזכותם. אבל לא פחות חשוב מזה צריך גם לזכור את הדברים שבשבילם הם לחמו – כי זה מה שעושה את ההקרבה שלהם בעלת ערך – לכן לסיכום הפעולה, נצייר ביחד ציור בו אתם מתבקשים לצייר את הדברים החשובים שבשבילם הם נלחמו – לדוגמה: הבית שלי, החברים שלי, מדינה, שלום וכד'. פותחים מסך לבן בזום ומסבירים לחניכים איך לצייר עליו ביחד. בסוף מצלמים את הציור.


8. סיכום (5 דקות)- (לנסח במילים שלכם) יום הזכרון הוא יום שבו כולם מתכנסים לזכור את מי שנלחמו כדי לשמור על המדינה שלנו. כמו מירה בן ארי וכמו נמרוד כהן, היו הרבה אנשים שהרגישו שהמדינה שלנו עם כל הדברים היפים שציירתם שווה הרבה וחשוב לשמור עליה. הערב ומחר אנחנו נחגוג את חג העצמאות, שבו נשמח ונחגוג את המדינה היפה שלנו. הקשר בין הימים האלה חשוב בעינינו- חשוב לשמוח מהמדינה ולעשות שהיא תהיה הבית שעליו חלמו כל האנשים שנלחמו עבורה. עכשיו כשיש לנו מדינה חשוב שנשקיע בלטפח אותה, ולעשות שיהיה שלום כדי שלא יהיו עוד אנשים שיצטרכו להילחם.

895 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רכזות יקרות, לפניכם הפניות לחומרים שהצטברו בסגר הראשון ויכולים להיות שימושיים עבורכן בבניית ליווי המד"צים ובאופן כללי בשיחות החינוכיות עם המד"צים לקראת סגר החגים המתקרב. לחצו על הטקסט עצמו וכך תגיעו ל

מטרות: להיפגש וירטואלית למרות שאסור פיזית. להכיר את המאמץ לקיים את הפעילות, הכרה בחשיבות פעילות התנועה בתקופה הזו. הגברת תחושת ההזדהות עם התנועה. השתתפות החניכות ובהפצת המסר שקורא להחזיר את התנועות לפ