מודל ההתפתחות של המדריך- מאתגר ליצירה בקורונה

מודל ההתפתחות של המדריך מדבר על שלבים שעובר המדריך במהלך שנת ההדרכה. זהו מודל גמיש, מודולרי שמתכוון להמשיג ולחדד את החוויה הייחודית של המדריך, דרך מספר מרכיבים שונים.

חשוב לציין, מדריך יכול לעבור משלב לשלב ולחזור חזרה לשלב שהוא היה בו. השלבים הם:

מבחירה למעשה, מחלום למציאות, מקושי לאתגר, מאתגר ליצירה.

לפניכם פירוט על השלב 'מאתגר ליצירה', כאשר לכל מרכיב הוספנו גם דגשים ייחודיים למציאות של הקורונה. מוזמנים לקרוא בהרחבה על המודל ועל מרכיבי ליווי המד"צים בחוברת זו


הבחירה שלי בהדרכה

עיסוק הולך וגובר בצומת הבאה או בבחירה הבאה- לקראת שנה הבאה. דרך זה, רפלקציה עצמית על הבחירה שעשיתי.

הבחירה שלי בהדרכה בקורונה

העיסוק הזה מקבל תוקף נוסף בגלל שהמעבר להדרכה מקוונת יוצר צמתים חוזרות ונשנות של בחירה במעשה, פחות מובן מאליו, לטוב ולרע.

החוג שאני מדריך

מצד אחד קושי ביכולת להרגיש שדברים יכולים להשתנות ולהשתפר. מצד שני, שיא של קשר בינו לבין החניכים ושל התהליך החינוכי. הבנת הפרידה המתקרבת מהחניכים לרוב יוצרת מגויסות לישורת האחרונה.

החוג שאני מדריך בקורונה

מדריכים שהצליחו לפתח עד כה אמון גבוה מצד החניכים יצליחו להשיג מחויבות משמעותית של החניכים לפעילות המקוונת. עם זאת, כל החוגים יחוו ערעור מסוים על היציבות של החוג. במידה ונעשה תהליך נכון, ניתן לצאת ממנו מחוזקים ומגובשים יותר, בזכות חוויה חיובית של התגברות משותפת על הקושי.


סביבת החוג שאני מדריך

פעילות הקיץ מייצרת צומת מחודשת של בחירה של ההורים במדריך מה שמחדש את הדיאלוג בינו לבינם. המדריך פועל בעצמאות גבוהה שיוצרת גם התרחקות מסוימת מההורים ומהמורה אך במקביל יש גם יותר ביטחון בקשר איתם ובמקום שלו מולם.

סביבת החוג שאני מדריך בקורונה

חשוב לזכור, את המשבר חווים גם ההורים והמורים. המצב החברתי הכללי דורש אותנו במיוחד להיות שם- להיות בסביבת החניכים שלנו, להיות מעורבים בלמידה המקוונת בבית הספר, לשמור על קשר עם ההורים ולהשאיר אותם מעודכנים. זאת על מנת ליצור מעטפת חינוכית טובה, כמו בכל זמן אחר ובמיוחד עכשיו, ובנוסף לכך- להזמין חניכים חדשים וחניכים במעגל שני ושלישי של החוג.


החוג שאני חבר בו

תקופה שמתאפיינת בשאלה מחודשת על החברות בתנועה, על החברות בחוג. יכולה להסתיים בעזיבה של חברים את החוג, אם מדובר בעזיבה מידתית וחינוכית, תתחזק היציבות של החוג מתוך הבחירה המחודשת.

החוג שאני חבר בו בקורונה:

הקורונה יוצרת מבחינת החוויה בחוג סוג של זכוכית מגדלת, או אם תרצו מגבר. כלומר, המשמעות, האתגר והמהות שיש לחברות בחוג הופכות להיות חזקות יותר, ברורות יותר, בווליום קיצוני יותר- לטוב ולרע. במובן הזה, בהדרכה בלתי מתפשרת של מדריך החוג, זו יכולה להיות תקופה מחזקת ביחס לתהליך שהם נמצאים בו לקראת סוף שנת ההדרכה והצומת שהם ניצבים בפניה.

35 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רכזות יקרות, לפניכם הפניות לחומרים שהצטברו בסגר הראשון ויכולים להיות שימושיים עבורכן בבניית ליווי המד"צים ובאופן כללי בשיחות החינוכיות עם המד"צים לקראת סגר החגים המתקרב. לחצו על הטקסט עצמו וכך תגיעו ל

מטרות: להיפגש וירטואלית למרות שאסור פיזית. להכיר את המאמץ לקיים את הפעילות, הכרה בחשיבות פעילות התנועה בתקופה הזו. הגברת תחושת ההזדהות עם התנועה. השתתפות החניכות ובהפצת המסר שקורא להחזיר את התנועות לפ