top of page

יום השואה- פעולה לכיתות ט'-י'

יצחק קצנלסון – חינוך בעיתות משבר

שכבות סוללים להדרכה


מטרות

1. הכרות עם הסיפור האישי של המחנך והמשורר יצחק קצנלסון שהיה אב רוחני עבור תנועת "דרור".

2. העמקה בשאלת קיומה של תנועת נוער וחינוך בעיתות משבר והבנת החשיבות שיש להמשך ההדרכה עבור קיומה של התנועה.

3. ציון יום הזיכרון לשואה והגבורה – מרד תנועות הנוער .

קונספט הפעולה – הפעולה עוברת במצגת, הקבוצה יחד איתכם תצטרך להתקדם בסיפור חייו של יצחק ולנחש לאן פנו חייו.

הכנות לפעולה – עברו על המצגת ושחקו עם הקישורים, לחצו על הריבועים הלבנים, על הקישורים של המילים המודגשות כדי לגלות לפני החניכים לאן כל קישור מוביל. הורידו את השיר ואת הפונט כדי שהמצגת תהיה יפה.

בהצלחה!

מהלך:

1. התחילו בתיאום ציפיות עם החניכים, מומלץ לבקש מהם להיות בחדר נפרד ללא הפרעות, שלחו להם רקע שחור או עם נר לטובת הרקע של הזום ופתחו בהשמעת שיר מרגיע ומכניס לאווירה.

2. שתפו את החניכים במצגת והתחילו שימו לב להערות הכתובות במצגת עצמה!

· שקופית 1+ 2– פתיחה, ספרו קצת על הפעולה ומה עומד לקרות.

· שקופית 3 + 4 – רקע כללי על חייו של יצחק, לא צריך להתעכב הרבה כי נחזור לזה בהמשך.

· שקופית 5 – דילמה ראשונה, לאן יצחק בוחר ללכת כשיש איום ממשי על חייו לראשונה. שאלו את החניכים על האפשרות להשאיר את המשפחה מאחור, החיים בצל איום.

· שקופית 6 – אם החניכים לא בחרו נכון, לחצו על המילה "קדימה" ועברו לתשובה הנכונה.

· שקופית 7 - יצחק בוחר לעבור לוארשה.

· שקופית 8 – דילמה שנייה, לאחר הדיכאון האם יצחק בוחר להצטרף לאנשי תנועת "דרור". עברו לשקופית 9 בעזרת הקישור על המילה דרור והתעכבו על סיפור התנועה שמתחברת לתנועתנו אנו.

· שקופית 9 – אם החניכים לא בחרו נכון, לחצו על המילה "קדימה" ועברו לתשובה הנכונה.

· שקופית 10 – דרור

· שקופית 11 – פעילות יצחק בתנועת "דרור"

· שקופית 12 – הדיון המרכזי של הפעולה (מופיע גם כהערה במצגת) השאלה המרכזית - מה נפש של אדם צריכה כדי לחנך וליצור? אמונה, אמונה בטוב האדם, אמונה ביכולת של המציאות להשתנות, אמונה שיש עתיד

העזרו בשאלות האלו:

- מה צריך נער בגילכם כדי להדריך או כדי להמשיך לבוא לתנועה בתקופה ההיא?

- למה לדעתכם בתוך המציאות של המלחמה והגטו הם בוחרים להמשיך להדריך?

- מה המשמעות של לדמיין עתיד בתקופה כזאת של מלחמה?

- מה קשה בלבחור להדריך בתקופה הזו? תקופה של הגבלות, של אלימות, של גזענות. חשוב שהחניכים יזכרו שזה לא רק קל ורומנטי.

- למדריך: אם יש לכם דוגמאות שלכם כחניכים או כמדריכים בזמן צוק איתן, או מהיום בתקופת הקורונה זה זמן טוב לשתף.

- מדריכי י' - שאלו את החניכים שלכם על עצמם היום, מה גורם להם להאמין בחינוך בתקופה של משבר? מה עוזר להם להאמין במעשה שלהם?

- ייתכן ולחניכים לא יהיה קל עם ההקבלה להיום. הסבירו להם שאין שמץ של השוואה בין התקופות או בין המציאות אלא השוואה בין הבחירה של יצחק להמשיך לחנך לבין הבחירה שלהם להמשיך להדריך. זוהי הקבלה של המהות ולא של המצב עצמו.

- מדריכי ט' – שאלו את החניכים על הכח להדריך ולחנך בתקופות משבר? מה הם רואים שצפוי להם שנה הבאה? האם הם מאמינים בכח שלהם להיות משמעותיים לילדים בשנה הבאה?

- המסר המרכזי פה הוא היכולת לקיים את התנועה ולא להכנע למציאות כפי שהיא, להתמודד על הבחירה ביחד ובמשותף ובדאגה אחד לשני ולא רק בדאגה לעצמי. זה דבר שמאז ומעולם תנועות הנוער לקחו על עצמן, כולל התנועה שלנו היום. הבחירה להמשיך להדריך מייצרת חוסן חברתי וחוסן נפשי, מעניקה משמעות, עוזרת להתמודד עם השחיקה.

· שקופית 13 – דילמה שלישית , מה יצחק עושה לאחר האקציה הגדולה בוארשה, אישתו ובנו נרצחים.

· שקופית 14 - אם החניכים לא בחרו נכון, לחצו על המילה "קדימה" ועברו לתשובה הנכונה

· שקופית 15 – יצחק משתתף במרד הגדול

· שקופית 16 – סיום סיפור חייו של יצחק

· שקופית 17 –התחילו בלהשמיע את השיר.

סיכום הפעולה - יצחק השאיר אחריו המון בזכות הבחירה שלו להמשיך להיות דמות ציבורית, מחנכת ומדריכה, יוצרת תרבות. יצחק קצנלסון הוא דמות שכמעט ולא מלמדים עליה בבית הספר. לנו חשוב לזכור אותו בגלל תפקידו הגדול כאיש חינוך ותרבות, כשותף מרכזי של חברי תנועות הנוער ובעבור תפקידו הרוחני בזמן המלחמה. חייו ובחירותיו משקפות את היכולת של האדם לבחור, לא לקבל את המציאות כפי שהיא ולהתנגד לה.

3. טקס - כעת ניגש לציין יחד את היום השואה בטקס קצר – אתם מוזמנים להזמין את ההורים להיות אתכם בטקס.

4. עצרת מקוונת של בית לוחמי הגטאות – במוצאי יום השואה, כמדי שנה, תתקיים בבית לוחמי הגטאות, עצרת נעילה מקוונת ליום השואה ביום שלישי, 21/4/2020 בשעה 16:30. אני הולך להיות שם ומזמין אתכם ואת הוריכם להשתתף בקישור הבא: העצרת הוירטואלית ליום הזכרון לשואה ולגבורה – עצרת הנעילה תתקיים באופן וירטואלי בדף הפייסבוק של בית לוחמי הגטאות, בהשתתפות נשיא המדינה מר ראובן רובי ריבלין. העצרת תעבור בשידור חי גם באתר וואלה ובכאן 11 בטלוויזיה.

168 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רכזות יקרות, לפניכם הפניות לחומרים שהצטברו בסגר הראשון ויכולים להיות שימושיים עבורכן בבניית ליווי המד"צים ובאופן כללי בשיחות החינוכיות עם המד"צים לקראת סגר החגים המתקרב. לחצו על הטקסט עצמו וכך תגיעו ל

מטרות: להיפגש וירטואלית למרות שאסור פיזית. להכיר את המאמץ לקיים את הפעילות, הכרה בחשיבות פעילות התנועה בתקופה הזו. הגברת תחושת ההזדהות עם התנועה. השתתפות החניכות ובהפצת המסר שקורא להחזיר את התנועות לפ

bottom of page