חירות בכל מצב - פעולת פסח לשכבה הבוגרת

מטרות: 1. לזכור כי יש לנו חירות גם בעת הזאת לבחור אילו אנשים נהיה, כי חירות קיימת גם בנסיבות מורכבות ומגבילות

2. שיחה על איך ניתן לקיים חיים מלאים וחופשיים גם בתור הסיטואציה משחק פתיחה (10 דקות)

עוגת הזמן (10 דקות) כל אחד מצייר עוגה של איך הוא מחלק את הזמן שלו בימים של הסגר. שאלות מנחות שיכולות לעזור - כמה שעות הם במחשב, בזום, בטלפון, האם היו להם שיחות עם בני המשפחה?, כמה יצאו לעשות סיבוב, כמה דיברו עם החברים, כמה ספורט הם עשו, כמה במהלך היום הם ניהלו שיחות בכללי, כמה פעמים אמרו קורונה ביממה האחרונה

 • אז איך אתן בוחרות לנהל את הזמן בתקופה זו?

 • האם אתן מרגישות שבחרתן בכך או ש"ככה יצא"? אולי אולי בכלל שזה נכפה עליכן?

 • האם אתם מרגישים בתקופה זו שיש לכם ברירה? ברירה כלשהי? האם יש בחירה שעשיתן?

 • איפה יש לכן יותר חופש בתוך הסיטואציה ואיפה לא? 2023- הסיפור והשיר (20 דקות) לספר על האלבום – לספר על המאבק של איה כורם (הסיפור מצורף בסוף)

 • מה דעתכן על הסיפור (שקרה באמת)?

 • האם בסיפור הזה איה כורם היא אדם חופשי או אדם כבול? יותר עבד או יותר בת חורין?

 • מה הגביל אותה? ומה אפשר לה חופש בתוך הסיטואציה? (מצב של הגבלות חיצוניות וקשות ולא צודקות, הבחירה שלה הייתה להיאבק בהן וגם ליצור בתוך המצב הקשה)

 • האם יש השראה שאפשר לקחת מהסיפור הזה לחיים שלנו?

לשמוע את השיר מצרים ולהראות את המילים - שאלות:

 • נבקש מאחד החניכים שיספר את סיפור השיר במילים שלו.

 • מה היא מצרים בשביל איה כורם?

 • איך נראית העבדות בימי אלו? מה היא המצרים של תקופת הקורונה?

 • מה היא מצרים בשבילכם בימים האלה?

 • איך יכולה להתבטא חירות בתקופה הזאת? למה כל כך חשובה לנו החרות בתקופת פסח דווקא בעת הזו?

למיטיבי לכת - לקרוא מתוך 'האדם מחפש משמעות' (15 דקות)

לספר: האדם מחפש משמעות הוא ספר מאת ויקטור פרנקל, שהיה פסיכיאטר יהודי. בספר הוא מתאר חוויות שלו ממחנה הריכוז יחד עם התובנות שלו לגבי הפסיכולוגי האנושית והחיפוש האנושי אחרי משמעות. המטרה בלהביא את הקטע אינה להשוות את המצבים אלא להעמיק בתובנות שלו וברעיון של החופש האנושי שמתקיים גם במצבים הקשים ביותר.


לקרוא (מצורף בסוף) - אפשר לקרוא את כל הקטע או חלקו

 • מהי התיאוריה ש"האדם נתון כולו ללא מנוס להשפעת סביבתו"? מה זה אומר?

 • למה הוא לא מסכים איתה? למה הוא מתכוון ב"חירות רוחנית"? מה אתן חושבות? מסכימות? מה זה מעלה לכן שניצול שואה כותב את הדברים האלו?

סיכום (5 דקות) - תוכלי להיעזר בנקודות הבאות:

 • ברור שהמצב בו אנחנו נמצאות משפיע עלינו, אני מאמינה שבכל מצב יש לבני אדם בחירה וחירות

 • קל להרגיש שאין לנו חירות בתקופה הזו, של סגר ומגבלות. ככל שיותר נזכור את החירות הבסיסית שלנו כבני אדם, שקיימת בכל מצב, כך נוכל יותר לבחור אילו אנשים להיות. אני הייתי רוצה שנהיה אנשים יוצרים, יוזמים, אכפתיים, שדואגים אחד לשני, מעורבים בחברה, מאמינים בעצמם, אוהבים...


מצרים לאה שבת מילים: איה כורם לחן: איה כורם ואדם בן אמיתי כשיצאתי ממצרים זחלתי על גחוני ארבעים ימים ולילה לא ידעתי מי אני כשיצאתי ממצרים לא ידעתי עוד לאן המדבר הזה יקח אותי יקח אותי מכאן ומאז אני לא עוצמת עין הלילות כאן חשוכים ומאז אני לא עוצמת עין מהפחד שמצרים היא עדיין בתוכי. עבדים היינו. היינו עבדים. עבדים עדיין. עדיין עבדים. שם בחרבה הבנתי בין קירות ים גועשים לכל איש ישנה מצרים אף אחד הוא לא חופשי ויצאתי ממצרים וחציתי את הים ואולי גם זאת מצרים ואני נשארתי שם ומאז אני לא עוצמת עין מהפחד שמצרים היא עדיין בתוכי. עבדים היינו. היינו עבדים. עבדים עדיין. עדיין עבדים. והגדתי בלחש, וצעקתי אליכם אלוהים הזה שכח אותי והוא לא יציל אתכם והשארתי במצרים את ליבי ואת כבודי ויצאתי ממצרים אז לגמרי לבדי

האלבום החופשי הראשון (מתוך ערך הוויקיפדיה של האלבום 2023)

האלבום יצא לחנויות לאחר המאבק המשפטי של כורם מול חברת התקליטים "עננה", בה הייתה חתומה עד שנת 2023. בשנת 2015, שוחררה כורם מהחוזה בחברה והחלה עבודה על אלבום הקונספט. את מרבית מימון האלבום גייסה כורם דרך אתר מימון ההמונים "הדסטארט". הקמפיין גייס 107% מסכום הגיוס (150 אלף שקלים).[2] העבודה עליו ארכה כשנה וחצי והוא יצא ב-8 בספטמבר2016. עטיפת האלבום וחוברת המילים הורכבו מתמונות (זכרונות) אשר שלחו משתתפי קמפיין המימון, כחלק מקונספט האלבום. את האלבום ליווה רומן גרפי המגולל את סיפור המסגרת של האלבום באיורו של גד טש. סיפור האלבום 2023 הוא אלבום קונספט בעל אלמנטים של מדע בדיוני, אימה דיסטופית ומתח. ומשלב מוזיקה ממגוון סגנונות כגון פופ, רוק, ראפ, אופרה ועוד. הוא מורכב משני חלקים ומגולל את סיפורו של אלכס, אדם החי בגרסה בדיונית של שנת 2023 ומתפרנס ממכירת המחשבות שלו ללשכה לאיכון ומחקר. מכירת המחשבות מתבצעת באמצעות מכשיר המורכב על ראשו של אלכס, שולף את המחשבות והזכרונות המעניינים ומוחק אותם ממוחו. דניאל מרוצה מאוד מעבודה זו, המפנה לו מקום בראש, ומתכנן לכתוב ספר. בעקבות מכתב ישן שמצא בחבילה ששלחה לו אמו, מגלה אלכס כי נשכחה ממנו האהבה הראשונה שלו והוא יוצא בחיפושים אחריה המובילים אותו אל משרדי הלשכה לאיכון ומחקר, לשירות לקוחות ממוחשב, אל דילר מחשבות ואל מפגשים מטלטלים עם העבר שלו.


מתוך - האדם מחפש משמעות:

מתוך: האדם מחפש משמעות

בנסיוני זה למתן תיאור פסיכולוגי והסבר פסיכופאתולוגי של קווי האופי הטיפוסיים של אסיר מחנה ריכוז, אפשר שאני מעורר את הרושם, כי האדם נתון כולו ללא מנוס להשפעת סביבתו. (במקרה זה הסביבה היא: המבנה הייחודי של חיי המחנה, שהכריח את האסיר להתאים את התנהגותו למתכונת מסוימת.) אך מה בדבר חירות האדם? בהתנהגותו ובתגובתו על סביבה נתונה – כלום אין שום חירות רוחנית? האמנם נכונה היא אותה תיאוריה המבקשת כי נאמין, שהאדם אינו אלא מוצר של גורמים רבים, גורמי תנאים וסביבה – בין ביולוגיים, בין פסיכולוגיים ובין סוציולוגיים? כלום האדם אינו אלא פועל יוצא מקרי של אלה? גדולה מזו – האם מוכיחות תגובותיהם של האסירים על העולם המיוחד במינו של מחנה הריכוז, כי אין האדם יכול לברוח מהשפעת סביבתו? כלום אין בידו חופש הבחירה של פעולה לנוכח נסיבות כגון אלה?

יש בידינו להשיב על קושיות אלו על פי הנסיון ועל פי העקרון כאחת. ניסיון חיי המחנה מורה לנו, כי יש בידי האדם חופש בחירת פעולה. מצויות דוגמאות רבות, מהן דוגמאות שיש בהן מיסוד הגבורה, המוכיחות לנו, כי אפשר היה לגבור על האפאתיה, לדכא את הרגיזות. אדם מסוגל לשמור על שארית של חירות רוחנית, של עצמאות המחשבה, אף בתצנאים נוראים אלה של עקה נפשית וגופנית.

אנחנו שחיינו במחנות ריכוז, זוכרים את האנשים אשר היו עוברים מצריף לצריף כדי לעודד את רוחם של אחרים, כדי לפרוס להם מפרוסת לחמם האחרונה. אולי הם היו מעטים, אך די בהם להוכיח, כי אפשר ליטול מן האדם את הכל חוץ מדבר אחד: את האחרונה שבחירויות אנוש – לבחור את עמדתו במערכת נסיבות מסוימות, לבור את דרכו.

ותמיד היו הזדמנויות לבחירה. יום יום, שעה שעה, נקראת לחתוך הכרעות, הכרעות שקבעו, אם תיכנע או לא תיכנע לכוחות שאיימו לשלול ממך את עצם יישותך, את חירותך הפנימית; שקבעו אם תהיה או לא תהיה כדור משחק בידי הנסיבות, אם תוותר על חירותך ועל הדרת כבודך ותתגלגל בדמות האסיר הטיפוסי.


כשנתבונן מנקודת ראות זו אל תגובותיהם הנפשיות של אסירי מחנה ריכוז, על כרחנו ייראו לנו לא רק כביטוי לתנאים פיסיים וסוציולוגיים מסוימים. קיום תנאים שונים, כגון חוסר שינה, מחסור במזון ולחצים נפשיים למיניהם, עלול להעלות את הרושם, שהאסירים מוכרחים היו להגיב בדרכים מסוימות. ולא היא. בסופו של חשבון מתברר, כי האסיר נהפך למה שהיה מתוך הכרעה פנימית, ולא רק עקב השפעות המחנה. מכאן שביסודם של דברים יכול כל אדם, אף בנסיבות אלה, להכריע בעצמו, מה הוא יהיה – מן הבחינה הנפשית והרוחנית גם יחד. יכול הוא לקיים את הדרת-כבוד האדם שלו גם במחנה ריכוז. חירות רוחנית זו – שאין לשלול אותה מן האדם – היא שנותנת משמעות ותכלית לחיים.


44 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רכזות יקרות, לפניכם הפניות לחומרים שהצטברו בסגר הראשון ויכולים להיות שימושיים עבורכן בבניית ליווי המד"צים ובאופן כללי בשיחות החינוכיות עם המד"צים לקראת סגר החגים המתקרב. לחצו על הטקסט עצמו וכך תגיעו ל

מטרות: להיפגש וירטואלית למרות שאסור פיזית. להכיר את המאמץ לקיים את הפעילות, הכרה בחשיבות פעילות התנועה בתקופה הזו. הגברת תחושת ההזדהות עם התנועה. השתתפות החניכות ובהפצת המסר שקורא להחזיר את התנועות לפ