top of page

העיירה אונליין


מאת: יואב ויסמל-מנור (קומונר במחנה שקמה, גרעין יסעור)


תקציר:

בעיירה כל חניך/משתתף מקבל דמות ומשחק אותה בחשאיות (לשלוח בהודעת ווטסאפ אישית. הסבר על הדמויות, והודעות שאפשר להעתיק - בנספחים). המנחה מחלקת את הדמויות ומנהלת את המשחק. המשחק מתנהל בשני חלקים מרכזיים, יום ולילה, כאשר המעבר בין הלילה ליום נעשה באמצעות "לילה/בוקר טוב עיירה".

דגשים למדריכה:

 • עבור חוגים מסוימים, זוהי פעולה שעלולה להיות מורכב בה לשמור על גבולות חינוכיים ואווירה נעימה, הפעילו שיקול דעת אם היא מתאימה חינוכית לחוג שלכם.

 • כדאי לגזור זמן משמעותי להסברים בהתחלה, במיוחד אם החוג לא כל כך מכיר את המשחק.

 • באופן כללי, כדאי (אם כי לא חובה) שיהיו לפחות שתי מדריכות בפעולה כדי שלא כל האחריות תיפול על מדריכה אחת.

 • לשים לב שבגרסה מקוונת של העיירה יותר קל לרמות (למשל: לתאם בין הזאבים את מי לרצוח). אם חניכה מתנתקת פתאום, או התמונה שלה קופאת, כדאי לשים לב ולהחזיר אותן לשיחה במהירות. ניתן להנחות את החניכות לישון בלילה עם ידיים על הראש (כמו שינה בשיעור בבי"ס) מה שיעזור למנוע רמאויות.

מהלך: פתיחה (15-20 דקות)

כל החניכים מתחברים לזום, חשוב לוודא שלכל החניכים יש מצלמה (כדי שהמנחה יוכל לוודא שאין רמאויות), וחשוב יותר מבדרך כלל שהמדריך יתחבר באמצעות מחשב כדי שהטלפון שלו יהיה פנוי להודעות. לפחות לחלק ההסבר (וייתכן גם אח"כ), כדאי שהחניכים יושתקו כדי שההוראות יעברו בצורה ברורה.


הסבירי את המשחק:

 • אתן עיירה, לרוב עיירה שקטה ושלווה, אבל נראה שמתחילים לקרות בה מקרי רצח מסתוריים בידי זאבים.

 • שתיים מכן תהיו הזאבים, והשאר - התושבים. המטרה של התושבים היא לגלות מי הזאבים ולהרוג אותם, ושל הזאבים -להרוג את כל התושבים לפני שיתגלו.

 • כל אחת מכן תהיה זאב, תושבת רגילה או תושבת עם מאפיין מסוים - אשלח בפרטי.

 • במהלך כל לילה, נעבור דמות דמות ו'נעיר' אתכן (לדוגמה: "בוקר טוב מכשפה"), ננחה את הדמות לפי התפקיד שלה ונחזיר אותה לשינה.

 • בבוקר, אני אעיר את העיירה, אכריז על הנרצחים ועל אירועים חשובים אחרים שקרו בלילה (למשל: אף אחד לא נרצח, על דניאל הוטלה קללה ונהפך לצפרדע, על שיר נזרק קקי…) בהתאם ללילה הקודם. לאחר מכן, מתחיל דיון מי הזאבים. נקיים "אסיפת תושבות" שבסופה מקיימים בחירות דמוקרטיות חשאיות ובמידה ומגיעים להסכמה (המשתתפת בעל מספר הקולות הגבוה ביותר, בתיקו לא נרצחת אף אחת) המשתתפת מוצאת להורג ונהפכת לרוח (הסבר על רוחות בנספח א'). בסוף ההצבעה, עוברות מיד ללילה.

 • המשחק נגמר בשני מצבים: ניצחון הזאבים וניצחון התושבים


ניצחון הזאבים: במידה והזאב/ים נותרו רק עם תושב נוסף

(כי הוא בהכרח ימות בלילה הבא ולא ניתן לרצוח את הזאב/ים באסיפת תושבים כי יהיה רוב/תיקו לזאב/ים)

ניצחון התושבים: במידה ושני הזאבים הוצאו להורג על ידי האסיפה

 • המשחק יכול להיות מצחיק ומהנה, צריך שנשים לב לא לרדת אחד על השנייה ולקחת את הדברים ברוח טובה.

מהלך המשחק (30-60 דקות)

יום אפס: חלקי את התפקידים בצורה פרטית, דרך הווטסאפ או דרך צ'אט פרטי.


לילה 1: המנחה מתחיל להוביל את הלילה ("לילה טוב עיירה") ומעיר כל דמות (מומלץ לעשות לפי סדר הדמויות המצורף), בכך שהוא אומר בקול את הדמות (לדוגמה:"בוקר טוב רופא ב") ומבקש ממנה לבצע את ההנחיה (לדוגמה: לכתוב לו את מי הוא רוצה להציל), ומרדים אותו לאחר שהוא מקבל את התשובה.

בניגוד ללילות האחרים, קופידון מבצע את התפקיד שלו, ונהפך לתושב לאחר מכן.

הלילה נגמר בהכרזה "בוקר טוב עיירה".


בוקר 1: המנחה מודיע תחילה על האירועים שקרו בלילה, בהתאם לאותו לילה (גם כאן כדאי לשקול להשתיק את החניכים). לאחר מכן, עוברים להצבעה על זהות הזאבים וכל תושב רשאי להעלות תושב אחר להצבעה. כל תושב שולח למנחה בוואטסאפ את הקול שלו. סופרים את הקולות ומגיעים להחלטה, או לא במקרה של תיקו.

בניגוד לימים האחרים, ביום הראשון בוחרים את ראש העיר, וההצבעה מתבצעת באותה צורה כמו הצבעה על זאבים.

היום נגמר בהכרזה "לילה טוב עיירה".


במידה ונרצחה דמות בעלת תפקיד, חשוב להמשיך להתייחס אליה כאילו היא עדיין בחיים. משמעות הדבר היא שאם נרצחה מגדת העתידות, עדיין "פונים" ושואלים את מי היא רוצה לבדוק, ממתינים כמה שניות "לקבלת התשובה" ומרדימים אותה. חשוב לציין שהזאב או הרופא הנותר יבין שהדמות הנוספת נרצחה כי בכל פעם שהוא יבחר מישהו, הוא יצליח (כי הבחירה שלו קובעת אוטומטית).

חשוב לציין!

לחניכים מותר לחשוף את הדמות שלהם! העניין רלוונטי בעיקר לדמויות שבעקבות חשיפת הדמות שלהם תעלה רמת האמינות שלהם (ילדה מציצנית, מגדת עתידות) או שתעלה את "החיוניות" שלהם (רופאים, מכשפה).

לחניכים גם מותר לשקר! הם יכולים להכריז על עצמם כדמויות מסוימות או לנסות להתכחש להאשמות נגדם (זאבים).

נספחים:


נספח א' - רשימת הדמויות


שימו לב! זוהי הצעה לדמויות המשחק, וכל מדריך יכול להוסיף או להסיר דמויות ולשנות את תפקידיהן/מאפייניהן לפי רצונו או מגבלות חיצוניות כגון מספר המשתתפים.

זאב (2) - בוחרים באופן אינדיבידואלי את מי לרצוח מבלי לדעת את בחירתו של השני, ורק אם יש התאמה הקורבן נרצח. חשוב להבדיל בין הזאבים (זאב א' וזאב ב') כדי שלא יקומו בטעות באותו הזמן.

 • במידה ואחד הזאבים מוצא להורג - הזאב השני בוחר עצמאית את הנרצח וכיוון שאין זאב נוסף, הבחירה שלו קובעת והקורבן נרצח אוטומטית.


רופא (2) - בוחרים באופן אינדיבידואלי את מי להציל מבלי לדעת את בחירתו של השני, ורק אם יש התאמה הקורבן ניצל (גם אם בכלל לא ניסו לרצוח אותו). לא ניתן להציל אותו אדם פעמיים ברצף. חשוב להבדיל בין הרופאים (רופא א' רופא ב' או רופא ואחות) כדי שלא יקומו בטעות באותו הזמן.

 • במידה ואחד הרופאים נרצח/מוצא להורג - הרופא השני בוחר עצמאית את הניצול וכיוון שאין רופא נוסף, הבחירה שלו קובעת והקורבן ניצל אוטומטית.


מגדת עתידות (1) - בכל לילה, יכול לבדוק חשד אם משתתף הוא זאב, ויקבל מהמנחה (המדריכה) רק תשובת כן/לא בלי פירוט.


מכשפה (1) - יכולה לקלל משתתף אחד ולהפוך אותו לצפרדע (תקף רק ליום אחד). הצפרדע יכולה לדבר רק בקרקורים (ריביט וכו') ואינה יכולה להצביע באותו היום.


שקי קקי (1) - בכל לילה בוחר על מי לזרוק קקי. (אין לדמות השפעה אמיתית על המשחק, אבל זאת דמות שלרוב מאוד מצחיקה חניכים (כי קקי וזה). לשיקול דעת המדריכים אם הם מעוניינים לשלב את השקי קקי).


קופידון (1) - תפקיד חד פעמי. בוחר זוג מאוהבים (שהמדריך מודיע להם שהם זוג). במידה ואחד מבני הזוג נרצח / מוצא להורג, בן/בת הזוג הנותר צריך לעשות בכי ודרמה מוגזמים ולהתאבל על מותו של בן הזוג, ולא להצביע ביום למחרת בגלל שהוא בשבעה.


גולש ספות / שומר ראש (1) - גולש הספות בוחר כל תור אצל מי לישון (ושמורה לו גם האפשרות לא לבחור באף אחד). במידה וניסו לרצוח אותו בזמן שגלש לספה של משתתף אחר, הוא ניצל ולא נרצח. במידה והוא גלש לספה של משתתף שנרצח, הוא נרצח יחד איתו.

 • חשוב יותר מהרגיל, במידה וגולש הספות ניצל ממוות, לא לחשוף שהוא היה אמור להירצח וניצל, כי הוא הדמות היחידה שיכולה להציל את עצמה בלי הרופאים, ובכך בפועל תחשפו אותו. במקום זאת אמרו שאף אחד לא נרצח (גם הזאבים לא יודעים שהם הצליחו לתאם).


ילדה מציצנית (1) - לילדה המציצנית תפקיד שונה מהרגיל, ואינו קבוע לחלק ספציפי בלילה. הילדה יכולה לקום פעם אחת בלילה "ולהציץ" עד שהמנחה מעיר לה ואומר "לילה טוב ילדה מציצנית" כשהמנחה "תופס" אותה מציצה. באופן תיאורטי, אם המנחה לא מעיר לה, היא יכולה להיות "ערה" כל הלילה.

לחניכים מציצים שאינם הילדה המציצנית יש להעיר עם השם שלהם (לדוגמה: הלל, לא לרמות!)ראש העיר (1) - תפקיד נבחר. ביום הראשון, לפני ההצבעה על הזאב, יש לערוך בחירות לראשות העיר, וכל אחד יכול לרוץ לתפקיד. מקיימים הצבעה דמוקרטית חשאית וראש העיר שנבחר מקבל קול כפול בעת ההצבעה על דמות הזאב. ראש העיר יכול להיות כל אחד, גם זאב.

דמות זו אינה הכרחית כלל, ואם לדעתכם היא רק תסבך את החניכים יותר, ניתן להסיר אותה.


רוח - דמות נהפכת לרוח במידה ונרצחה על ידי זאבים או הוצאה להורג על ידי "אסיפת תושבים". מהרגע שהדמות נהרגת, היא אינה יכולה לדבר כלל, אך יכולה להסתכל על המתרחש בלילה (עוזר להפיג את השעמום במידה והדמות נהרגת מוקדם במשחק). מעתה והלאה, לדמות אין השפעה על המשחק.


תושב (כל שחקן מעבר ל-10 הדמויות הנ"ל) - אינו בעל תפקיד מיוחד.

דגש למדריכים: שימו לב שחניכים, בייחוד בצעירה, לא יאהבו להיות בלי תפקיד. במידה ואתם מדריכים קבוצה גדולה, שאתם צופים שיהיה בה קושי חינוכי עם העניין, אני ממליץ לכם לשקול להוסיף עוד דמויות כדי לצמצם מספר התושבים.

בנוסף, מההיכרות שלכם עם החניכים, כדאי לחלק את תפקיד התושב לחניכים שאתם יודעים שיהיה להם יותר קל לקבל את הדמות.


נספח ב'

הצעה להודעות הסבר לחניכים על הדמויות

(פשוט להעתיק ולהדביק לחניכים)


זאב:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *זאב א'/ב'*. תפקידך: להרוג את כל התושבים האחרים, מבלי שיעלו עליך ויגלו שאתה זאב. במהלך הלילה, אני אעיר אותך ואשאל אותך את מי תרצה להרוג הלילה. אתה תענה לי בוואטסאפ שם של מישהו, וכשאגיד תחזור לישון.

אתה עושה את התפקיד שלך עם עוד זאב, שאתה לא יודע מי הוא. אם לא תענו אותה תשובה, לא תהרגו אף אחד.


רופא:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *רופא א'/ב'*. תפקידך: להציל תושבים אחרים מתקיפות של זאבים. במהלך הלילה, אני אעיר אותך ואשאל אותך את מי תרצה להציל הלילה. אתה תענה לי בוואטסאפ שם של מישהו, וכשאגיד תחזור לישון.

אתה עושה את התפקיד שלך עם עוד רופא, שאתה לא יודע מי הוא. אם לא תענו אותה תשובה, לא תצילו אף אחד. אסור לך לבחור באותו חניך שני לילות רצופים.


מגדת עתידות:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *מגדת עתידות*. בכל לילה, אעיר אותך ואשאל אותך על מי אתה רוצה לגלות ואתה תכתוב לי שם בוואטסאפ. אני אכתוב לך כן או לא וזהו, וכשאגיד אתה תחזור לישון.


מכשפה:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *מכשפה*. בכל לילה, אעיר אותך ואשאל אותך את מי תרצה לקלל ולהפוך לצפרדע ואתה תכתוב לי שם בוואטסאפ, וכשאגיד אתה תחזור לישון.שקי קקי:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *שקי קקי*. בכל לילה, אני אעיר אותך ואבקש ממך לכתוב לי שם של חניך בווטסאפ. וכשאגיד לך תחזור לישון.


קופידון:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *קופידון*. רק בלילה הראשון, אני אעיר אותך ואבקש ממך לכתוב לי בוואטסאפ שני שמות, והם יהפכו לזוג מאוהבים. לאחר מכן תהפוך לתושב בלי תפקיד.


זוג מאוהב:

שלום!

קופידון בחר בך וב** להיות *זוג מאוהבים*. אם במקרה יוכרז ש** מת, אתה תצטרך לעשות הצגה גדולה ודרמה על זה שהרגו את הבן זוג שלך, ובאסיפת התושבים הבאה, לא תצביע כי תהיה בשבעה.


גולש ספות:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *גולש ספות*. כל לילה, אני אעיר אותך ואבקש ממך לכתוב לי שם של חניך שאצלו "תישן" ללילה. במידה ובחרת במישהו שנרצח על ידי זאבים, אתה גם נרצח. אבל, במידה ובחרת במישהו וניסו לרצוח אותך, לא תמות.

יש לך גם את האפשרות לא לבחור באף אחד.


ילדה מציצנית:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *ילדה מציצנית*. פעם אחת בלילה, תוכל לנסות להציץ ולהסתכל מה קורה במהלך הלילה, בלי שאני אעיר אותך, ותוכל להסתכל על המתרחש. אם אני אשים לב שאתה מציץ, אגיד לך "לילה טוב ילדה מציצנית" ותהיה חייב ללכת לישון.


תושב:

שלום לחניך המצטיין!

במשחק הזה אתה תהיה *תושב*. בתוך כל הבלאגן והדמויות ההזויות, אתה אחד הבודדים השפויים שנשארו, ועליך לקחת חלק פעיל באסיפת התושבים ולעשות ככל יכולתך לגלות את הזאבים שהרסו את השלווה בעיירה!


546 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רכזות יקרות, לפניכם הפניות לחומרים שהצטברו בסגר הראשון ויכולים להיות שימושיים עבורכן בבניית ליווי המד"צים ובאופן כללי בשיחות החינוכיות עם המד"צים לקראת סגר החגים המתקרב. לחצו על הטקסט עצמו וכך תגיעו ל

מטרות: להיפגש וירטואלית למרות שאסור פיזית. להכיר את המאמץ לקיים את הפעילות, הכרה בחשיבות פעילות התנועה בתקופה הזו. הגברת תחושת ההזדהות עם התנועה. השתתפות החניכות ובהפצת המסר שקורא להחזיר את התנועות לפ

bottom of page