אמונה באדם וערך חיי אדם - פעולה לט'-י'

עודכן: 31 במרץ 2020

מטרות:

 1. שיחה על האנושות בעת הקורונה - הצפת רגשות ותחושות

 2. עמידה על ערך חיי אדם והבנת מדיניות הבריאות כביטוי לקדושת החיים

 3. זיהוי עמדות שמבטאות ניהליזם או ייאוש ופיתוח ביקורת כלפיהן

 4. עמידה על היכולת של בני אדם להשפיע, לחולל ולעצב, ועל החשיבות של הדרכה ושל עשייה במציאות דווקא עכשיו

מהלך:

התכנסות והתחברות+משחק פתיחה (10 דקות)

קריאת כתבה (5-10 דקות)

להציג בשיתוף מסך ולקרוא מתוך הכתבה מישראל היום 'הפרשנית קרדשיאן - קורונה זה עונש מאלוהים' (מצורף בסוף בעריכה מקוצרת)

https://www.israelhayom.co.il/article/743507


מי שלא מכירה - משפחת קרדישאן היא משפחה של סלבריטאיות, אחת המשפחות המפורסמות בארצות הברית ובעולם.

 • למה היא מתכוונת שקורונה זה עונש מאלוהים?

 • האם יצא לכן להיתקל באמירות כאלה? (לא רק בקטע דתי, אלא - שהקורונה מגיעה לנו כבני אדם, שהיא סוג של עונש, או גורל...)

 • מה אתן חושבות על זה?

 • איך זה שסלבריטאית כזאת מבטאת כזו דעה משפיע?

הצפת עמדות - האנושות (15 דקות)

אופציה א':

מסכימה לא מסכימה -

כל אחת מרימה את היד שלה על פני המסך. הכי ימינה - הכי מסכימה. הכי שמאלה - הכי לא מסכימה. (דרך נוספת - להכין ציר בmentimeter או בשאלון גוגל, ולבקש מהחניכות לענות מ1 עד 5)

לשאול חבר'ה למה בחרו במה שבחרו ולבקש מהם להסביר למה.

חשוב במיוחד לתת לכל אחת בתורה לדבר, ולהתמודד על השתתפות כמה שיותר חברות חוג בשיחה

היגדים:

 • תכל'ס אין לבני אדם מה לעשות עם הקורונה

 • כדאי להישמע להנחיות של מרד הבריאות, כדי להציל חיים

 • הקורונה מרגישה כמו סוף העולם

 • גם ככה האנושות תיכחד מההתחממות הגלובלית, מה זה משנה

 • בתקופת משבר הקורונה חשוב במיוחד האם לאנשים אכפת אחד מהשני

 • מעסיק אותי מה יקרה למדינה ולחברה בתקופה הזו

 • מגיע לבני האדם את הקורונה

 • קורונה או לא קורונה - הכי חשוב להיות בתנועת נוער!

אופציה ב':

אפשרות שלא תתאים לכל חוג, לחשוב טוב מראש מה זה ייצר!

בית משפט: שופטים את האנושות על כל הפשעים שלה (יכול להיות פערים חברתיים, חוסר דאגה של אדם לחברו, מלחמות, זיהום, התעללות בבעלי חיים - מה שהחניכות שלכן יתחברו אליו…)

משתיקות את הווידאו צ'אט. מתחלקות לשתי קבוצות בווטסאפ או בהתחלקות לחדרי זום* - קבוצה שבעד להטיל על האנושות את 'עונש הקורונה' וקבוצה שנגד.

לקבוצות יש 5 דקות להגיד בצ'אט את הטיעונים הכי טובים, ואז כל קבוצה מציגה את הטיעונים שלה.

סיכום ביניים: (תוכלי להיעזר בנקודות הבאות)

 • הקורונה היא דבר קשה אבל היא לא 'סוף העולם'.

 • טבעי והגיוני לפחד, אבל כדי להתמודד עם הקורונה צריך תקווה ואכפתיות - לא ייאוש.


*מדריך כיצד להתחלק לחדרים בזום -

https://www.youtube.com/watch?v=YivJMe0rmys


קדושת החיים (10 דקות)

לשלוח לחניכות בווטסאפ חידה בתמונות - זהו את הפתגם (מצורפת החידה, אפשר להעתיק ולהדביק לווטסאפ). תחרות - מי הראשונה שמזהה. חלופה: לשלוח לכל חניכה/חלק מהחניכות מילה מהפתגם, לבקש מהחניכות לשלוח תמונה של המילה שקיבלו, ובסוף לחשוף מהו הפתגם.


(התשובה לחידה: כל המציל אדם אחד כאילו הציל עולם מלא. קולה; מציל בים; אדם מאדם וחווה; המספר 'אחד'; מרכאות בידיים שמסמנות 'כאילו';עץ; ill - חולה באנגלית; העולם; ירח מלא)

אמרי: הפתגם הזה מגיע מהמשנה, מחז"ל, יש לו עוד גרסאות (כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו, חלק מהגרסאות הן נפש מישראל וחלק נפש בכללי)

 • מה הפתגם אומר?

 • מה הקשר בינו לבין תקופת הקורונה?

 • (אם יש צורך לעורר את הדיון) האם בתקופה בה מתים הרבה אנשים ברחבי העולם, ערך החיים עולה, יורד? האם גם בתקופה כזו החיים של כל בן אדם הם כל כך חשובים?

סיכום ביניים: (תוכלי להיעזר בנקודה הבאה)

 • מערכות הרפואה עובדות קשה מאוד כדי להציל כמה שיותר חיים, וגם ההנחיות לסגר בבתים, שטיפת ידיים וכו' - הן ניסיון להציל כמה שיותר חיים.

 • דווקא עכשיו כשקיימת סכנה, חשוב לי להדגיש - חיי אדם הם יקרים וקדושים וצריך לעשות הכל כדי לשמור עליהם.

למה לפעול במציאות (15 דקות)

להציג ב'שיתוף מסך' ולקרוא את הכתבה מ'מבחן' (אפשר לקרוא רק את הפסקה האחרונה אם מעדיפות לקצר)

לכיתה ט':

 • מה מיכל אומרת לנו בקטע הזה?

 • למה היא אומרת שלעשות משהו משמעותי "זה מה שיראה שאנחנו עדיין בחיים"? (אפשר גם לראות כל היום נטפליקס ולהישאר בחיים, זה גם בטיחותי, אז מה ההבדל)

 • מה החשיבות בשבילה של זה שהיא ממשיכה להיות חלק מקבוצה, לעבור פעולות עם מדריכה?

 • איך היא מציעה לפעול במציאות (לכתוב, לדבר עם חברים- ובמיוחד, להדריך)? מתחברות? לא?

לכיתה י':

 • מה מיכל אומרת לנו בקטע הזה?

 • למה היא אומרת שלעשות משהו משמעותי "זה מה שיראה שאנחנו עדיין בחיים"? (אפשר גם לראות כל היום נטפליקס ולהישאר בחיים, זה גם בטיחותי, אז מה ההבדל)

 • מה היא אומרת על זה שהיא ממשיכה לעבור פעולות וממשיכה להדריך?

 • האם להדריך זו דרך "להראות שאנחנו עדיין בחיים"? להרגיש חופשיים?

סיכום - 5 דקות (תוכלי להיעזר בנקודות הבאות):

 • תקופת הקורונה יכולה להביא לתחושות של ייאוש, של חוסר אונים, שאלות על מה הכוח של בני אדם בכלל לפעול בעולם.

 • דווקא בתקופת הקורונה חשוב לנו להדגיש את הערך של חיי אדם, וגם את מה שהופך אותנו לאנושיים מעבר להישרדות - להיפגש, ליצור, לפעול במציאות.

 • (להתאים לשכבה ולמה שהחוג עושה) להדריך/להתכונן להדרכה/לפעול במציאות/לבחור פשוט לשנות זה מבחינתי מאבק בחושך, מאבק בבדידות בחירה לשמור ולחזק את האנושיות שבנו.

הפרשנית קרדשיאן: "קורונה זה עונש מאלוהים" הכל באשמתנו: קבלו את תיאורית הקונספירציה מבית קורטני קרדשיאן, האחות הבכורה במשפחת הריאליטי הכי מתוקשרת ביקום. "וירוס הקורונה הוא הדרך של אלוהים להעניש את האנושות על כל הרוע שהיא מפגינה", כתבה. בפוסט שהעלתה לטוויטר והסטורי שלה באינסטגרם, קרדשיאן (40), סימנה באדום פסוק מכתבי הקודש בו נאמר: "שימו לב ילדים. בכל פעם שאני עוצר את הגשם או שולח ארבה לאכול את היבול או שולח מגיפה על האנושות, אם הם מתפללים אליי, מכפרים על החטאים שלהם ומפנים עורף לרשע שהם נוהגים בו, אשמע אותם בשמיים, אסלח לחטאים שלהם, ואחזיר את השגשוג אליהם" (תרגום חופשי). קורטני מאמינה גם שמתקשרת בשם סילביה בראון חזתה את המגיפה שתגבה את חייהם של אלפים כבר לפני יותר מעשור אנחנו עדיין בחיים - מיכל שינדר, אשדוד ט"ו מתי הבנתי שאני לא אוהבת את הסגר הזה? כשדיברתי עם חברים ולא היה לי דבר לחדש להם על היום שעברתי. זה ברור מאליו לא? כל היום יושבת בבית, עושה שיעורים (לפעמים) ומדברת עם אנשים ב-zoom. זה לא אותו הדבר בלי לצאת מהבית, זה לא אותו הדבר בלי לראות את האנשים שאני אוהבת: חברות, המחנה, הגרעין שאצא איתו לשנת שירות. אני מרגישה מן ריקנות כזו, מחסור בשגרה- כאוס. כאילו אני בכוח צריכה להכניס לעצמי דברים ליום רק כדי להרגיש יותר בחיים. נראה לי שרובינו ככה: מאבדים את זה בבית. אז הנה לכם שאלה שעסקתי בה המון: זוכרים את היום האחרון שלכם לפני שנכנסתם להסגר? האם הייתם משנים בו משהו? אני יודעת שכן, כל כך בטוחה בכך! הייתי חיה יותר, מנצלת את הזמן בחוץ יותר, שוכבת על אדמה כשהיא ריקה מאנשים, רק אני, פריחת האביב וכוכבים ומעריכה את זה שאני חופשיה. אז אמנם אני לא יכולה לעשות זאת, ויש בי תחושת פספוס כה גדולה כי אני הכי לא ילדה של בית... אבל יש בי גם אופטימיות, אני יודעת שזה יחלוף ובעוד תקופה נוכל לצאת, לנשום אוויר ולראות אנשים. להרגיש אותם. לחוש יד על הכתף כשצריך עזרה או חיבוק אוהב שפשוט לא ניתן למלא את חוסרו דרך המסך. אנחנו נצא אנשים שונים מהבידוד הזה, טובים יותר, מעריכים את מה שיש לנו בין הידיים, את האנשים שמלווים אותנו לאורך הדרך ואת החופש הבלתי מוסבר הזה שמעולם לא יצא לנו להכיר בו, להרגיש איך הוא נמנע מאתנו. אז למי שהגיעו לקטע הזה, אם זה חברי התנועה שלי או אנשים נוספים, לי הבידוד הזה כל כך קשה, אבל עצם העובדה שיש לי חברים שאיתם אני מדברת, פעולות שאני עוברת בעצמי, חניכים שלהם אני מעבירה פעולות, אלו הדברים שגורמים לי להרגיש משמעותית, שייכת ואולי עדיין קצת בשגרה. אז אני קוראת לך, לעשות משהו משמעותי, בין אם זה לכתוב קטע על איך שאת/ה מרגיש/ה ולפרוק קצת או אפילו לדבר עם מישהו ולשאול אותו לשלומו. זה מה שעושה את כל ההבדל. זה מה שיראה שאנחנו עדיין בחיים.

125 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רכזות יקרות, לפניכם הפניות לחומרים שהצטברו בסגר הראשון ויכולים להיות שימושיים עבורכן בבניית ליווי המד"צים ובאופן כללי בשיחות החינוכיות עם המד"צים לקראת סגר החגים המתקרב. לחצו על הטקסט עצמו וכך תגיעו ל

מטרות: להיפגש וירטואלית למרות שאסור פיזית. להכיר את המאמץ לקיים את הפעילות, הכרה בחשיבות פעילות התנועה בתקופה הזו. הגברת תחושת ההזדהות עם התנועה. השתתפות החניכות ובהפצת המסר שקורא להחזיר את התנועות לפ