גרעין מחנכים- ההזדמנות שלך לשנות

שנת שירות "גרעיני מחנכים", מיועדת לי"בניקים שרוצים לעשות שינוי חברתי אמיתי, שרוצים לפעול במשימה חינוכית מקיפה ומאתגרת, ולקחת חלק פעיל בגיבוש הגרעין עצמו, הקבוצה –גם בי"ב וגם בשנת השירות.

שנת השירות היא תהליך אישי פנימי של שינוי, כמו גם תהליך של שינוי והשפעה על הסביבה והקהילה בתוכה פועלים, ועל החברה הישראלית כולה.

שנת שירות זו נוסדה על ידי "המחנות העולים" והיא תכנית לשינוי קהילתי בחסות ובהובלת התנועה. נכון להיום, קיימים ארבעה גרעיני מחנכים ברחבי הארץ: באשדוד, בהרצליה, בעכו ובירושלים. גרעין המחנכים פתוח גם למי שאינם חניכי "המחנות העולים".

 

מעשה בתוך החברה הישראלית- המשימה

"כולנו "דבוקים" למסך, רודפים אחרי הכסף... אחרי האושר. אושר? אין סוף לגזענות, אין סוף לשנאה, אין סוף לבורות. אני יוצאת לשנת שירות במחנות העולים כי אני לא יכולה להמשיך לחיות בחברה כזו בראש שקט, אני רוצה לשנות וזו הדרך הנכונה ביותר בעיניי."

                                                                                                                                                   - ש"שינית באשדוד

היום יותר מבעבר ניתן לומר כי מרבית הנוער בישראל הוא נוער בסיכון- הסיכון שבאדישות החמורה לכל, הסיכון שבמאבק היומיומי כל אחד רק לעצמו, הסיכון שבאלימות הגוברת שהפכה לכלי תקשורת נורמטיבי, ויותר מכל- הסיכון בחברה שלא מאמינה שניתן לראות לכל זה סוף. אנחנו רוצים לקרוא תיגר על החברה הזו ומזמינים בני נוער לסביבה אלטרנטיבית, סביבה בה הביקורת החברתית שזורה בחיפוש אחר תמונת עתיד אחרת.

 

לאורך השנה, מדריך הש"ש קבוצות נוער ומוציא לפועל פעילות קהילתית ופוליטית, טיולים וכנסים ארציים. הגרעין מגיע לקהילה ופועל למען יצירת מרכז חברתי חי בתוכה, אשר במרכזו מפגש ושיחה בין אנשים. הש"שינים פועלים בכל המסגרות הקיימות בקהילה בה הם נמצאים ומלווים את הנערים והנערות לאורך כל שעות היום.

 

הכשרה וליווי

"קשה לקחת אחריות על כל כך הרבה דברים במימדים גדולים ובמחנות העולים אתה מקבל תמיכה וחיזוקים בכל צעד שאתה עושה, אתה פורש כנפיים, מביט לשמיים ומתחיל לנופף. אתה יודע שאתה תצליח לעוף כי אין לך פחד ליפול, אתה יודע שאתה תצליח לעוף כי יש אנשים שעומדים מאחוריך וסומכים עליך שתצליח בכל דבר שתעשה."

                                                                                                                                                 - ש"ש בראשון לציון

במהלך שנת השירות הגרעין מקבל הכשרה מקצועית לעבודה והובלת בני נוער משכבות האוכלוסיה שונות. יום ההכשרה מתקיים אחת לשבוע וכולל סדנאות, הרצאות, קבלת כלים חינוכיים-הדרכתיים ולימוד עמיתים. לכל גרעין יש מדריך גרעין ומלווה משימתי. תפקיד מדריך הגרעין ללוות את הגרעין ולתת מענה לצרכים האישיים והקבוצתיים של החברים. תפקיד המלווה המשימתי להכשיר, לתמוך וללוות את כלל חברי וחברות הגרעין בהדרכה, בדילמות החינוכיות ובהרמת פרוייקטים גדולים בקהילה. 

 

ההכשרה והליווי נחשבו, נבנו והותאמו באופן אישי, במיוחד בשבילך. זאת כדי להדריך, להנהיג ולהוביל בדרך שלך, כדי לאפשר לך לממש את ההזדמנות שלך ליצור שינוי אמיתי.

 

חיי קבוצה- הגרעין

"אין שנה יותר חזקה מזאת. פתאום אני מוצא את עצמי חי עם עוד עשרה אנשים. יודע איך הם אוהבים את הקפה שלהם ואיך הם קמים בבוקר. אני לא צריך לשאול איך היה היום שלהם כדי לדעת. אני מרגיש את זה"

בגרעיני המחנכים יש דגש גדול על הקבוצה. חשוב לנו שהחוויה החברתית תהיה טובה ומחזקת, ולכן יש לכל קבוצה זמן משמעותי המוגדר לעצמה. מושקעת אנרגיה ומחשבה רבה על ידי מדריך הגרעין ומלווים נוספים, למען יצירת החוויה הטובה ביותר והליווי שלה.

 

במהלך השנה גרים יחד, קונים יחד, נשארים ערים עד מאוחר, צוחקים, רבים, מכירים באמת. יוצרים חברים לחיים. קיים אפיק המשך לשנת השירות דרך מסלול הנח"ל, המאפשר גיוס משמעותי לצה"ל באופן משותף, כקבוצה ולא כיחידים בודדים. זאת מתוך אמונה כי בקבוצה טמונים כוחות אדירים, שמצמיחים את היחיד בתוכה, במיוחד בתקופה כמו השירות הצבאי.

 

שילוב בין למידה ועשייה

"מכל הדברים שחוויתי בש"ש, הקבוצה שלי והחברים עזרו לי הכי הרבה להתפתח ולהבין מי אני ומה אני רוצה מהעולם הזה."

שנת שירות היא לא זמן שבו רק נותנים מה שאפשר, עד שנגמר מה לתת. בגרעיני המחנכים אנו מבינים שצריך למצוא איזון בין נתינה לצמיחה והתפתחות אישית. לכן אנחנו בוחרים ללמוד ביחד על העולם ומה שמניע אותו, לצאת לטייל ביחד ולהכיר את עצמנו תוך כדי התמודדות עם אתגרים אישיים וקבוצתיים. 

הגרעין נפגש באופן קבוע, יום בשבוע, ללמוד על נושאים כמו כלכלה, ציונות, פילוסופיה, יהדות, פוליטיקה, מנהיגות, מחאה חברתית, חיי קבוצה, תרבות ומגדר ועוד ועוד. כלומר, על מה שחשוב ומעניין, ובעיקר על מה שמשפיע על המציאות.

 

איך מתקבלים?

אנחנו מתנגדים עקרונית למיונים. אצלנו מתקבל לשנת השירות מי שהוכיח רצינות בתהליך לאורך שנת י"ב.

שנת י"ב מורכבת בעיקר ממספר סמינרי סופי שבוע, המהווים תהליך הכנה לקראת היציאה לשנת השירות. בסמינר, נפגש הגרעין להכרות, לימוד, שיחה וחוויה משותפת. לכל סמינר חשיבות מכרעת בתהליך האישי, וכמובן בתהליך הקבוצתי. אפשר להגיד שאתם ממיינים את עצמכם. כלומר, אם תגיעו לסמינרים הקבוצתיים לאורך כל שנת י"ב, ותוכיחו השקעה ומחויבות לצאת לגרעין – התקבלתם!

 

מעוניינים בפרטים לגבי הסמינר הקרוב?

 

ליצירת קשר התקשרו או שלחו Whatsapp: רוני אור – 054-4213531  או  במייל Ronnyorr@gmail.com.

 
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

ת.ד. 9057, רמת אפעל, 5219001

מייל: haolim@tkz.co.il

טלפון: 03-5350157

פקס: 03-5350159